הפרויקט האמנותי "גרעינים" של האמנית נעם אדרי (רמת-יוחנן) הולך ומתעצם ככל שמתקרב האיום הגרעיני-איראני. לאחרונה השתתפו רבים מכ-100 אלף המבקרים בפיצוח גרעינים בחיפה, בתוכם יהודים, ערבים ישראלים, פלסטינים משכם ותיירים. אדרי מעריכה שמפצחי הגרעינים כילו כחצי טון חמניות, ומקווה שהפרויקט יתקיים בהרכב אנושי דומה גם מעבר לקו הירוק ובלונדון - שם יוצגו לבסוף הררי הגרעינים המפוצחים לצד סרט וידיאו שיתעד את הנעשה בישראל ומחוצה לה.

עוד אמנות עם מסר חברתי מקיבוצים:
אמנות עם מודעות
אמנית חתרנית בעולם של אמונה
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

"כל זה החל ממיצב אמנותי של אמן סיני שראיתי בלונדון בעת שהותי שם", מספרת אדרי. "האמן פנה אל יוצאי המזרח התיכון בעיר וביקש מהם לפצח גרעינים. מייד חשבתי: למה זה יכול להיות שם, ומדוע לא פה? כך התחלתי לפצח גרעינים עם חברים ושכנים מהכפרים הערביים באזור רמת-יוחנן. אחר כך נסעתי עם משלחת מעורבת לעקבה, והמשכנו לפצח גם בירדן".


כמה אנשים השתתפו בפיצוח בירדן?
"700 איש נטלו חלק בפיצוח. המשטרה הוזעקה בטענה להתכנסות לא-חוקית, ובסופו של דבר גם השוטרים פיצחו אתנו. אני מקווה להביא את ערביי עקבה לישראל ולהמשיך לפצח גרעינים גם כאן. אזכיר שלפרויקט החיפני סייע אגף המשימות בתנועה הקיבוצית, בראשותו של יואל מרשק, שדאג לכך שגם ערביי שכם יוכלו להגיע לחיפה ולהשתתף בפיצוח.
גם מוזיאון חיפה נתן חסות, ועוד גופים מסייעים במיזם ההמוני. גם מושל שכם בא, ואף התארח בקיבוץ שלי".

מה היעד שלך?
נעם אדרי: "לסיים בסוף דצמבר עם 10 טון גרעינים מפוצחים. כרגע יש לנו רק חצי טון, כך שהדרך ארוכה. כל הקליפות נאספות במכולה שהקיבוץ העמיד לרשותי, והיא תיסע ללונדון".

בתקווה שזו תהיה הפצצה הגרעינית היחידה...
"אכן כן. בלונדון נקרא לפרויקט 'גרעינים של אידיאולוגיה'. הלוואי שכולם יפצחו רק גרעינים, ולא יפצחו זה לזה את הראשים".