במוסד החינוכי "הרי אפרים" חגגו את סילבסטר 2000 כרגיל. החבר'ה התכנסו במקלט החזרות של להקת הבית "אפריל", הרחק מעיניהם של המורים והמדריכים, ושתו להנאתם. רגע לפני חצות, באג 2000 או לא, צריך למצוא פרטנר לנשיקה.

עוד מוזיקאים צעירים מקיבוצים:
כוכבת נולדה בקיבוץ מצובה
בבוקר ברפת, בערב על הבמה בתל אביב
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

החבר'ה מיהרו לדיסקו ומתופף הלהקה הוד שריד (מקיבוץ דליה) כיבה את הסיגריה שלו על ערימה של קרטוני ביצים. "חצי שעה אחר-כך אני זוכר את עצמי רץ בתוך הלהבות", הוא מספר. "הספקנו להחביא את כל האלכוהול ולהציל את כלי הנגינה, אבל עד היום הקירות של המקלט הזה מפוחמים".

השריפה לא שברה את חברי אפריל, בני קיבוצו של הוד: גלעד מאיר ונועם סיון, ושי גרברז מקיבוץ רמות-מנשה. אחרי השירות הצבאי עברו יחד לתל אביב והוציאו אלבום הנושא את שם הלהקה, שליאור טבת הפיק אותו ויהודה עדר היה מעורב בו. למרות הפופולריות בתקופת התיכון והסקס-אפיל סביב סיפור השריפה, אפריל לא שרדה וחבריה התפזרו לדרכם.

הוד וגלעד, חברי ילדות ("תרשום: מנגנים יחד מכיתה ב', משיעורי הדיקציה עם המורה האגדי סוטו דרור מעין-השופט"), עברו לגור יחד בלופט בפלורנטין וניגנו בהרכבים שונים. במקביל, למד גלעד מוזיקה ב"רימון". בשנת 2007 התקיימה שם תחרות "רוק רימון", ואל גלעד פנתה חברה ללימודים, איה זהבי פייגלין. "היא אמרה לי שיש לה הרכב בשם 'כל החתיכים אצלי' ושאלה אם ארצה לנגן איתה", הוא מספר. "זה היה ממש כמה ימים לפני התחרות. שאלתי אותה מי עוד מנגן והיא ענתה שבינתיים רק אני, אז הבאתי גם את הוד שיתופף".

אל השלושה הצטרף חבר נוסף מרימון, הבסיסט נמרוד לביד, ולכבוד התחרות הוקמה הלהקה, שאת שמה, כאמור, המציאה הסולנית עוד לפני כן. "כבר בחזרה הראשונה עם איה הרגשנו שיש חיבור וכימיה", נזכר גלעד. "התחלנו לנגן והרגשתי שהגיטרה שלי מוציאה סאונד אחר". ה"חתיכים" זכו במקום הראשון.

"כוכב נולד" עשתה לנו רק טוב
אחרי התחרות החליטו החברים להמשיך יחד וחיפשו חשיפה. "נפגשנו עם הרבה חברות תקליטים והגענו למסקנה שזה לא משתלם, אז החלטנו לנסות ב'כוכב נולד'".

הלכתם לתוכנית כלהקה?
גלעד: "הספוט בתוכנית היה על איה, אבל ניגנו איתה כלהקה, שירים שלנו, לאורך כל שלב האודישנים. אחרי האודישנים היא עברה לתוכנית לבד והודחה מהר מאוד, אבל הלהקה זכתה לחשיפה, בחינם. יצא מזה רק טוב".

חוויית הריאליטי הסתיימה והלהקה התחילה לעבוד על האלבום הראשון הנושא את שמה. את הטקסטים והלחנים הביאה איה ללופט של הוד וגלעד בפלורנטין, משם יצאו השירים שנכנסו לאלבום. במקביל, חרשו החברים את הארץ בהופעות והחלו לצבור קהל, בעיקר צעיר.

"יש לנו גרעין קשה של חבר'ה בני 20-15, שמגיעים לכל הופעה", אומר הוד. "מעבר להופעות, הקשר שלנו עם הקהל קורה בעיקר באינטרנט. את כל השירים שלנו אפשר לשמוע ביוטיוב, באיכות של האלבום. צילמנו קליפים לכולם, ואנחנו כל הזמן בקשר עם הקהל, ברשת".חמש שנים אחרי התחרות ברימון וכוכב-נולד, הוציאה הלהקה לאחרונה את אלבומה השני "2#", שילוב של שירי רוק'נרול מהירים לצד בלדות. הטקסטים מורכבים, שנונים ובעברית, כבר לא עניין מובן מאליו אצל להקה ישראלית צעירה. גם באלבום הזה הושם דגש על חשיפה דרך הרשת, ולכל השירים שבו הופקו קליפים באותו סגנון, בהם נראים חברי הלהקה בפריים כשהם "קפואים", מעין תמונות סטילס "חיות", כאשר בכל שיר משתנה הלוקיישן.

האלבום זכה לחשיפה גם ברדיו, בעיקר הסינגל "כל הסיבות", שהושמע לא מעט. "אחרי שהשיר הושמע כבר כמה שבועות בגלגל"צ, השמיעו אותו פעם אחת גם ברשת ב'. באותו יום קיבלתי טלפון מאימא שלי, 'איזה יופי', וכו'. כנראה שבדליה שומעים תחנות אחרות", מספר הוד. "אנחנו מקבלים הרבה פרגון מהקהל 'הביתי'", אומר גלעד. "בכלל, האזור פורח מבחינה תרבותית. הופענו בפסטיבל יערות מנשה, בכנס השוק שהתקיים בשטח המוסד שבו למדנו ובפאב ה'ברנדייס' של עין-השופט".

יש משהו קיבוצי גם בהתנהלות שלכם כלהקה?
גלעד: "אני חושב שכן, ובדיסק השני זה הרבה יותר בולט. למרות שכל הטקסטים והלחנים הם של איה, היא מביאה אותם ללהקה וכולם מוסיפים את שלהם. אין עניין של אגו, אנחנו מנגנים ומנגנים עד שזה נשמע טוב".

הוד: "את תחילת העבודה על האלבום עשינו בסוף שבוע צפוף בדליה. יצאנו משם עם ארבעה שירים מוכנים. לאלבום הזה באנו הרבה יותר מגובשים כלהקה, אחרי שצברנו יחד קילומטראז' ארוך בהופעות".

מסע בעקבות מאיר אריאל
קילומטראז' ההופעות של הלהקה עומד להתרחב מאוד בשבוע הקרוב, בו יקיימו מסע הופעות בעקבות "מסע הבחירות של מאיר אריאל", סיבוב הופעות שעשה אריאל בשנת 1987 בכל רחבי הארץ ותועד בסרט. הלהקה