תיאטרון "הקיבוץ" יעלה במהלך יולי-אוגוסט שורה של הצגות, וביניהן הצגת בכורה: "ההבטחה", שכתבה דפנה אנגל וביים נועם שמואל. המחזה מבוסס על סיפור אמיתי שהחל בשואה והסתיים בהתרסקות של מעבורת החלל בה שהה אילן רמון. גיבור המחזה הוא הילד יהויכין (יויה) יוסף, ששרד את מחנה ברגן-בלזן והפך ברבות השנים למדען חלל.

עוד על התיאטרון הקיבוצי:
"משומשים" - מקסימום תיאטרון במינימום אמצעים
קיבוץ מגל: ממחיזים סיפורים מהחיים
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

בעת שהותו של יויה במחנה הריכוז מלאו לו 13 שנה. הרב הראשי של אמסטרדם, הרב דסברג, התעקש שהילד יחגוג את בר המצווה למרות התנאים הקשים, ולימד אותו בסתר מספר תורה קטן. בסופו של דבר צוין המועד בתפילה חרישית מתוך הספר.

הרב לא שרד את השואה, ואילו הילד ניצל והגשים את חלומו להפוך למדען חלל. סמוך לפרידתם האחרונה השביע הרב את הילד לספר על ספר התורה שממנו למד ושאותו קיבל כמתנה.כעבור חמישים שנה נפגשו אילן רמון ויהויכין יוסף במסגרת עבודתם המשותפת בחקר החלל. יוסף החליט להעניק לרמון את ספר התורה הנדיר, כדי שילווה אותו במסעו ההיסטורי לחלל. רמון מצא את מותו בהתרסקות המעבורת כשהספר צמוד אליו.

בהצגה המרגשת משחקים אורי אוריין, ליאור שיקווה, רבקה נוסן, חי מאור, דיויד בילנקה, איתי בלייברג, עמית לוי. בהצגת הבכורה, שהתקיימה בתחילת החודש (2.7) באודיטוריום "אניס" ביפו, נכחו רונה רמון ובני המשפחה, וראש סוכנות החלל בישראל.

כאמור, ההצגה תעלה בחודשי הקיץ ברחבי הארץ (בין ההופעות הקרובות: 23.7 בקיבוץ גבעת-ברנר, 13.8 בתל אביב).