במסגרת פסטיבל הקולנוע בירושלים הוצגו שני סרטים של יוצרים בני קיבוץ - רן טל (בית השיטה) ויונה רוזנקיאר (יחיעם).

עוד קולנוע מקיבוצים:
מביים בקיבוץ, מציג בניו יורק
נכנסה לכלא (ללמד) ויצאה עם סרט
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

רן טל, הזכור מסרטו המדובר "ילדי השמש", ממשיך לעסוק באתוסים ישראליים שירדו מגדולתם. סרטו "גן עדן", שהועלה במסגרת קטגוריית "פרסי ון ליר לסרט תיעודי ישראלי", מגולל את סיפורו של אתר הסחנה (גן-השלושה), שלדעת טל הוא "מקום מופלא, קסום ומלא סתירות, המקפל בין גבעות הדשא והבריכות המנצנצות זהויות שונות, חלקן אמיתיות וחלקן מדומיינות".

הסרט, שאורכו 72 דקות, מתמקד לא רק במנגל ובספא אלא גם ובעיקר בחומרים ישראליים האוצרים בקרבם היסטוריה, אידיאולוגיה, פוליטיקה, חלוציות, ציונות - וביקורת על כל אלה.

במשך שנה שלמה מתחקה הסרט אחר הגן והמרחצאות ואחר האנשים שפוקדים אותם - החל מקיבוצניקים מבוגרים מהסביבה המתחילים את יומם בשש בבוקר בשחייה במימיו הכחולים, דרך משפחות ערביות מכל רחבי צפון הארץ הפורשות שמיכות על הדשא, וכלה בחבורות של יוצאי ברית המועצות המקיימים בגן לילות של אכילה, שתייה ורחצה,
ממש כמו במולדת.

גם חיילים פוקדים את המקום, וכמובן תיירים מכל העולם שטובלים במימיו ומשוכנעים שהמים קדושים לפחות כמו אלה שבכנרת. השתנות הגן לאורך השנה, מיופי קסום בחורף לעשן המנגלים בקיץ, ומגוון הפוקדים את הגן לאורך השנה - מאפשרים דיון והרהור רחבים יותר, החל מהתבוננות בתרבות הנופש המקומית ועד הקשבה אינטימית למבקרים המבקשים לעצמם יום אחד של שלווה בגן.

"רז וראג'ה" הוא סרט קצר (17 דקות) של יונה רוזנקיאר, בן יחיעם הגר כיום בתל אביב. הסרט יוצג במסגרת הפסטיבל הבינלאומי ה-14 לסרטי סטודנטים שמתקיים בחסות אוניברסיטת תל אביב, והוא חלק מ"מים" - פרויקט משותף לבמאים ישראלים ופלסטינים, שכל אחד מהם יצר סרט סביב נושא המים.

במהלך הפקת הסרטים התקיימו מפגשים עם אנשי קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון ישראלים ופלסטינים, שבהם הציגו הבמאים זה לזה את רעיונותיהם. אחיו של יונה, מיכה ויואל, השתתפו גם הם בהפקת הסרט ובעריכתו.