"חשד לאחריות" - המונח הזה מזכיר ז'רגון פלילי, בלשי, ולאו דווקא כזה המתקשר לאמנות קונספטואלית בתל אביב. מי שעומד מאחורי השם, והמיצב המתעתע המוצג בגלריית "הקיבוץ", הוא הפסל צביקה קנטור, שכדרכו מלחים מציאות ופנטזיה, תיאטרון וקרקס, משחקי ילדות וסצנות למבוגרים בלבד.

עוד אמנות קיבוצית:
"עבודה ערבית" אמנותית בגלריה בקיבוץ כברי
הפסל מהקיבוץ מציג: חלודה, בזלת והומור
עוד תרבות, אמנות וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

הפעם הפך קנטור את היוצרות והיצורים, החליף בין עליונים לתחתונים, וחיבר לתקרת הגלריה פנסי רחוב המבליחים על עקבות חשודים בשטח, אקדח צעצוע גדול ממדים, "סקייטבורד" המנייד אריה שעכוזו תחוב במעין עציץ בטון גדול, פני בובה מעוכים וכתובת ניאון המכריזה במהופך: "נקמה".

לנוכח העדויות המרשיעות הקבועות על התקרה, ראשן למטה, נדמה לצופה הנבוך שמי שביקש לטשטש את זירת הרצח עשה עבודה לא רעה, כמו גם האמן עצמו - שהפליא לצקת את ה"רדי-מייד" האורבני למגזרות הקרטון ולפסי המתכת שחותכים את האוויר תוך איום על המהלך ביניהם.

"קנטור מדבר על המציאות עצמה", כותבת האוצרת יעל קיני (מקיבוץ נחשון). "הוא מדבר על התערוכה כמחווה לשלושה נכים בכיסא גלגלים שנזרקו אל מותם. הוא מזכיר את שיח' יאסין, שנער פלסטיני מצולם בעיתון כששרידי כיסא הנכים של יאסין בידיו, אחרי שטיל כוון אליו והרגו".

בהמשך מצטטת קיני את קנטור האומר שהשלכת נכה בכיסא גלגלים ממרפסת, מזכירה את הנכה המושלך אל מותו בסרט "הפסנתרן" או את היהודי האמריקני שנזרק מסיפון ה"אקילה לאורו". אלא שבגלריית הקיבוץ מדובר בפנטזיה שמתקשה (ואולי מסרבת במודע) לחקות את המציאות שם בחוץ, ברחוב הישראלי.התערוכה מרתקת בעיצובה ומחכימה בהיגדים שלה. הגלריה הקיבוצית יכולה להשתבח בזירות פעולה כאלה.

התערוכה תינעל בתאריך 8.6. שיח גלריה עם האמן יתקיים ביום שישי הקרוב (1.6), בשעה 12:00 בצהריים.

ועוד המלצה חמה:
בגלריה של ביתן אוסף האמנות של משה קופפרמן ז"ל בקיבוץ לוחמי-הגטאות, מוצגת התערוכה
"מפגש של קווים מקבילים", באצירת יונה פישר.

קופפרמן היה רשם וצייר של קווים מקבילים, מאוזנים ומאונכים, וכמותו היו וישנם ציירים שמקדשים את הקו המסומן והמסמן והופכים אותו למזוהה אתם. כך למשל ציבי גבע, עם התריס הרושם בחרכיו את הזמן החולף ורישומי הכאפייה המסתלסלים, כך אביבה אורי עם רישומי הנפש הקודרים, ועמיחי מלכי שמצלם מוטיבים אדריכליים ואורגניים המשרטטים קווי אורך ורוחב.

עוד במציגים: אורנה מילוא, ורדה גצוב ומאיר רקוץ'. הציורים של אלה, לצד העבודות הקופפרמניות, מזמנים שעה קלה של יופי בגלריה מאירת הפנים.

לא נקבע מועד לסיום התערוכה.