46 אמנים מבטיחים, מתוכם שלושה בני קיבוץ, נבחרו להציג בחממת האמנים העצמאים של "צבע טרי" (19-15 במאי, במתחם קריית החינוך בתל אביב), המעוררת עניין רב בקרב אוצרים, אספנים והקהל הרחב כאחד.

עוד תרבות ואמנות מקיבוצים:
שכול, יתמות ואבא חדש בספרה של נעמה מגרי"ל
פרס "היצירה בתחום הציונות" לנעה ורטהיים
עוד תרבות, אמנות וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

כאלף אמנים הגישו מועמדותם לצבע טרי 5. עבור רבים מבין האמנים האלה, שאינם מיוצגים על ידי גלריה, מקנה היריד הזדמנות ראשונה להציג את עבודותיהם למכירה. היריד מעניק לאמנים העצמאים שירותי אוצרות, תלייה ומכירה, כמו גם נציגים הנותנים שירות ורקע למבקרים המתעניינים בעבודותיהם.

נמרוד ראובני נולד בקיבוץ שער העמקים וחבר בו, למרות שהוא מתגורר בתל אביב. "הפסלים שאציג ביריד עוסקים בזמניות, קנה מידה/היררכיה, חופש וזהות. הם מיוצגים בצורות השואבות את האסתטיקה שלהן מהמרחב שבין היאור לקישון", אומר ראובני. "הקיבוץ שלי הוא הרבה מאוד ממה שאני. גם בהווה. כנקודת הייחוס הראשונית, הוא הבסיס של התפישה החזותית והערכית, על פיה נמדדים הדברים. אני מזדהה עם הבסיס הזה, שמאפשר לי ליצור וגם נותן לי כוח".

ברק בנדל נולד וגדל בקיבוץ הדתי כפר-עציון ("בקיבוץ למדתי שבוץ זה לא לכלוך, וליהנות מהסיפוק שבעבודה קשה"), וגילה את האמנות בגיל מאוחר יחסית. כשהיה בן 23 החליט להירשם ללימודים ב"בצלאל". "אני מצייר על פלטות עץ שהיו ארגזי משא גדולים", הוא אומר. "אני מצייר עליהם נופים לא הגיוניים, בפרספקטיבה מעוותת, בצבעוניות שמתגרה במציאות. ממש כמו החלום הקיבוצי שהולך ונעלם. הקיבוץ הוא חלק בלתי נפרד ממני ומהאישיות שלי, ותמיד יישאר".עירית תמרי נולדה בקיבוץ צרעה, בגיל הלימודים בתיכון עברה לקיבוץ נען, ולאחר הצבא עזבה את הקיבוץ אך היא מבקרת בו בקביעות ("אני אוהבת לגזור את המציאות ולבנות ממנה סיפור חדש").החומרים שלה הם מספריים וצילומים. "אני מצלמת את סביבתי הקרובה והרחוקה, דרכה אני מנסה לחתור תחת הצילום ולגלות ממד אחר".