נעה ורטהיים, המייסדת והכוריאוגרפית של להקת המחול "ורטיגו" הפועלת בקיבוץ נתיב הל"ה, היא הזוכה ב"פרס היצירה בתחום הציונות", בקטגוריית המחול.

עוד מחול מהקיבוצים:
להקת המחול הקיבוצית - עכשיו גם באקדמיה
הקיבוצניקיות הוותיקות יוצאות במחול
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

ורטהיים, המנהלת את ורטיגו יחד עם בעלה עדי שעל, תקבל פרס בסך 50 אלף ש"ח מידי שרת התרבות והספורט לימור לבנת, על היצירה "לידת הפניקס".

חבר השופטים טען בנימוקיו לפרס כי ורטהיים היא "כוריאוגרפית איכותית ומתחדשת. בעבודתה לידת-הפניקס היא מבטאת דיאלוג בין האדם למקום, לאדמה ולסביבה בה היא חיה. דיאלוג מרגש ומתחדש, כמו הציונות אשר חידשה את תפישת העולם לארץ ולסביבה בה אנו חיים. זו יצירת מחול אנרגטית, מרתקת - בעלת מבנה יצירתי, מקצועי, דינמי, מחדש, מאתגר ומרגש, ומעבירה חוויה משמעותית. האמירה של הכוריאוגרפית משליכה על קיומנו, על איכות חיינו,
ותורמת תרומה חשובה לאמנות המחול בארץ".

להקת ורטיגו, שנוסדה בשנת 1992 בירושלים, הקימה ב-2010 את הכפר האקולוגי בנתיב-הל"ה, בו היא מתגוררת ועובדת. הקהילה, בה רוקדים ועובדים גם עוזבי קיבוצים שרקדו קודם לכן במסגרות שונות, מבקשת לעורר מודעות אמנותית וסביבתית ולהגביר את המעורבות החברתית, מתוך אחריות לשלום כדור הארץ.

מדובר במרכז תרבות כפרי הלומד ומלמד את הקשר שבין תנועה לאדמה ומציע מודל לחיים אלטרנטיביים. הכפר מאפשר הכשרה אמנותית וסביבתית לכלל האוכלוסייה בכל גיל, מהארץ ומחו"ל. הוא מזמין את הציבור לפגוש את הנושא האקולוגי דרך הגוף והמחול - באמצעות סדנאות, אימונים מרוכזים, הופעות, ועוד.