לא צריך לרחם על נטע שפירא, אבל גם לא לקנא בו: בימים אלה הוא בקושי מוצא זמן לנשום בין כל המטלות והמשימות הכרוכות בהפקת "כנס השוק" השלישי, אבל, יודגש, הן נעשות באהבה ובהתלהבות.

עוד תרבות ואמנות מקיבוצים:
הצלם שכמעט ואינו רואה
מועדון המעריצים של הסופר משה יזרעאלי
עוד תרבות ואמנות מקיבוצים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"


"כנס השוק", אומר נטע - רכז התרבות השאפתני של עין-השופט - הוא "האח הקטן, האינטלקטואלי", של פסטיבל יערות מנשה (בחודש מאי), שגם בהפקתו היה מעורב. השנה יתרחב הכנס ליומיים, ויתקיים בסוף השבוע הקרוב, 25-24 בפברואר, במתחם "רעות" שליד קיבוץ עין-השופט, במועצה האזורית מגידו.

"למעשה" אומר נטע, "זהו סוג של פסטיבל משוררים, דומה לפסטיבלי השירה בשדה-בוקר ובמטולה. עוד לא גדול כמותם, אבל זה הכיוון, ומטרתו להשפיע ולהטביע חותם על הסצנה התרבותית באזור שלנו. לכן גם לא נמדוד את הצלחתו במספר המשתתפים. לפסטיבל הראשון הגיעו 1,500 איש. אם יגיעו הפעם ליום הראשון 300, ואני מאמין שיגיעו יותר, נראה בזה הישג".

תרבות, עם דגשים על טקסטים בעברית - זה יהיה אופי הכנס, וישתתפו בו אנשי ספרות, ותרבות בכלל, מהאזור, וגם מחוצה לו. ביומו הראשון של הכנס (הכניסה בתשלום, 30 ש"ח) תתקיים תוכנית מובנית, שתתמקד בספרות ובשירה עברית.

"ישבנו עם מפיקת התוכן, ענת זכריה, וגיבשנו מתכונת, הדומה לרסיטל מוזיקלי - מהעבר ה'קלאסי', ועד להווה, מאבות ישורון במלאות עשרים שנה לפטירתו, ועד לערן צור, בתוכנית מיוחדת, בה יתייחס אל טקסטים של משוררים, יקריא וכמובן ישיר. ביניהם יוקדש מושב למשוררת אמירה הס, שתשתתף בו, יחד עם ענת זכריה ואלמוג בהר, ומושב נוסף יוקדש לשירה עכשווית, בהשתתפות משוררים ומוזיקאים, שיעלו מופע משולב בהפקתם העצמית".

במושב נוסף, מיוחד ומקורי, "אני מחזיר למעגל", יציגו משתתפיו יוצרים שלדעתם נשכחו או נדחקו מהשיח התרבותי-ספרותי, שלא בצדק, ויקראו מכתביהם.

ביומו השני של הכנס, שבת (הכניסה בחינם), יתקיים יריד בהפקת "עט לשינוי", בו יציגו את מרכולתם הוצאות ספרים עצמאיות ויוצרים המוציאים את כתביהם באופן עצמאי. כבעבר,
יינתנו מקום ודגש מיוחד לאמני קומיקס ישראליים מקוריים, כמבטאי ז'אנר אמנותי חשוב (בין המשתתפים: זאב אנגלמאיר, אמיתי סנדי, יוצרים מאזור מגידו, ועוד). גם הספרות הקיבוצית לא תצא מקופחת, ותיוצג באמצעות כותבים שהוציאו לאחרונה ספרים עם נגיעה לקיבוץ.

שני עיתונים מיוחדים, חד-פעמיים, יראו אור במהלך הכנס - אחד בנושא המאבק החברתי, בהפקתו ובעריכתו של אמיתי סנדי, ואחד בהשתתפות יוצרים מקומיים צעירים.

את שני ימי היריד תלווה תוכנית אמנותית תרבותית עשירה: הופעות של המוזיקאים בני בשן ושירה ז. כרמל; הרצאה על סצנת הקומיקס בישראל מאת אמיתי סנדי; פאנל בנושא בלוגים כדרך ביטוי וכז'אנר תרבותי, בהשתתפות אורית עריף, דבורית שרגל ונעמה כרמי; במת קריאת שירה כ"תחנת רדיו"; הצגה לילדים, ועוד.

נטע לא שש לדבר על מחירים, הוצאות והכנסות, ועל רווחים ממילא אין בכלל מה לדבר, אבל מודה ומברך על תרומותיהם של קיבוצו עין-השופט, המועצה האזורית מגידו, וכמה גופי תרבות. פרטים נוספים באתר כנס השוק.