בין שלל אירועי התרבות והאמנות של סוכות, התקיים המיצג והמיצב רב המשתתפים "משק בית", שהוצג במקביל בקיבוצים אורים ובארי. היה זה מפגן אמנותי מרשים שנוצר כמחווה לרגל עליית 11 הנקודות להתיישבות בצפון הנגב, לפני 65 שנה.

עוד תרבות ואמנות מהקיבוץ:
ספרים חדשים מבית היוצר הקיבוצי
תערוכות חדשות: חרקים ונאיביות במוזיאון בקיבוץ
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

האוצרת שרי גולן סריג, בת אורים ותושבת תל אביב, ביקשה לחבר בין הפריפריה הדרומית (אורים ובארי) לבין המרכז העירוני, באמצעות האמנות. לכל צייר או פסל בשני הקיבוצים נמצאה מקבילה תל-אביבית, והחיבור היה מפתיע ומרענן.

כך, לדוגמה, הציגה ורד אהרונוביץ' התל-אביבית בגלריה של בארי פסל של בתה הצעירה כשהיא נושאת על צווארה מחרוזת של אוזניים, ובסמוך לה הציגה אתי מורדו מבארי תבליט עץ של דיוקן אדם ואוזן גדולה. האוצרת והיוצרת זיוה ילין, חברת בארי, תלתה בד גדול בגווני אדום של נוף מדברי, ש"התכתב" עם ציוריה של אפרת גל נור, ה"תאומה" המושגית של ילין, שנמשחו גם הם בגווני אדום.

בכניסה לחדר האוכל ניתן היה לצפות בצילומיו של דונדי שוורץ (בארי) שתיעדו חברי קיבוץ ותיקים וצעירים מתנשקים, ומנגד להתרשם מווידיאו-ארט של קרן גלר (תל אביב), שקיבץ אינספור נשיקות בסיטואציות שונות. כך גם לגבי רשימה ארוכה של אמנים מהקיבוץ והעיר.

לצד האמנות הפלסטית התקיימו גם מיצגים ומפגשים בשני הקיבוצים, סביב הנושא המדובר. סיון גרוס, למשל, הקימה במשותף עם קהילת אורים "גינה תעשייתית". יחד עם מבוגרים וצעירים, בני נוער ואורחים, יצרה סביבת טבע מחומרי המפעלים של הקיבוץ. התוצאה הוצגה בחצר הפנימית של מועדון הקיבוץ, ולפרויקט כולו סייע האמן המקומי נחשון רימר. אמנית נוספת בשם "פומה" יצרה במשותף עם אנשי אורים מעין "עולם צהוב",
שהתבסס על מטליות ניקוי צהובות ופליז צהוב מהמפעל המקומי.

מנגד, בבארי, יזמה האמנית אילת קסטלר מפגשים אישיים עם החברים. הראיונות והתמונות מהארכיון שימשו בסיס לתצוגה של סימני דרך מקומיים. האמנית מרב סבירסקי, בת הקיבוץ, יצרה במשותף עם הציבור הרחב מיצג שהתבסס על פירוק ובנייה של מדרכה מלבני אקרשטיין. שיח גלריה שהתקיים בבארי היה צר מלהכיל את 120 האנשים שביקשו לשוחח על התערוכה.

הזדמנות אחרונה לצפות בתערוכות בסוף השבוע הקרוב - התערוכות יינעלו בתאריך 29.10.