לא רק אנשים משתגעים, גם עמים. אי-אפשר להסביר את מה שקרה לגרמניה או לרוסיה רק במושגים של כלכלה. הן השתגעו. עתה הגיע הטירוף אלינו. כך אמר בלהט אהרון שידלובסקי, החלוץ הזקן, בשנות השבעים, לי ולכל מי שהסכים להקשיב לדבריו המושחזים. הוא לא היה איש קינות אלא איש תביעות - לא נתן להיסוס לאכלס את מוחו הקודח, ניתח דברים ללא סיסמאות. עקרונות וסיסמאות נראו בעיניו כהפכים בלתי-ניתנים לגישור. לדעתו היה על האדם להיצמד לדברים הראשוניים, ואליהם להיכבש - אם חש באחריות לשפיות אנושית בעולם כה סבוך ומטורף. לדעתו היה צריך להתרכז בטוהר המחשבה, בעבודת כפיים, באדמה ובאחריות מוסרית בלתי-מוגבלת.

לרעיון הקיבוץ הוסיף כמה מילות מפתח: "בקיבוץ כל אחד נותן לפי יכולתו, את המקסימום, ומקבל לפי צרכיו, את המינימום". בכך האמין. שידלובסקי קיים אורח חיים סגפני אך חופשי. הוא אהב את השדה ושנא פקידים. בכנרת האמינו הכל כי המצפון של הקבוצה נמצא אצלו בבית.

אשתו, עליזה שידלובסקי, היתה מהדור הראשון של הלוחמות לשחרור האישה. היא שילמה על כך מחירים כבדים. בנותיה גודלו על ידי אהרון, כשהיא לוחמת בקרבותיה האינסופיים. נכדתם של אהרון ועליזה היא הסופרת צרויה שלו, ודמותם משתקפת יפה ביצירתה החדשה, הבדיונית והאקטואלית, "שארית החיים" (הוצאת "כתר").

בספרה עומד האדם לא בסבך יחסי חברות עם בני גילו, אלא בתוך משפחה רב-דורית. מבחינה זו לספר משמעות לא רק ספרותית, אלא הוא חלק מניסיון להבין את התהליכים המקיפים אותנו בחברה וברוח, בעצם הימים האלה. הוא לא ספר של דור, אלא ספר על דורות. זו לא קבוצת הרעים ברומן של התבגרות כמו "ימי צקלג", או בסיפורי דור תש"ח.
אין זה סיפור ההינתקות הבין-דורית של הציונות וההשכלה, ולא חגיגת שבירת מיתוסים, אלא רומן משפחתי, על משפחה שכל חוליותיה נאבקות - לא על התגלות, אלא על שארית החיים.

צרויה שלו מתארת לנו זרם תודעה רב-גילי, רב-דורי, ובכל זאת מציגה דילמה. האם אהבה רומנטית יצירתית וחשוכת בנים, או אמונה בתינוק וטיפול בלתי-רומנטי בו, המעניק את הידיעה כי אתה עומד מול ראשית אמיתית וכבדה - כשם שהיה עומד הסבא של צרויה שלו מול השדה, כפלאח היודע כי כל שנה צריך להתחיל מבראשית.

אני קראתי בספר אמירה, שגם בתוך הסבך של חברת הצריכה יש להאמין בהתחלות חדשות, גם כאשר הן צומחות במפלות ובשריפות קיומיות. יש לגלות את הצימאון לקבלת האחריות על הראשית - גם במסגרת חברה רב-דורית החיה את הקצבים השונים של שארית החיים.