ביום שישי שעבר התקיימה, ב"צוותא" תל אביב, הצגת הבכורה של הסדרה "הקיבוץ" בבימויה של ענת זלצר ובהגשתו המרשימה של מודי בר-און. המוזמנים זכו לצפות רק בחלק הראשון מתוך ארבעה חלקים, העוסקים כולם בקיבוץ כתופעה ישראלית וכדרך חיים לרבים. ארבעת החלקים ישודרו תחילה בערוץ 8 ב"הוט" (פרק ראשון בשבת הקרובה, 2.7) ובהמשך בערוץ 1.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות הקיבוץ" בפייסבוק

אם לשפוט על פי החלק הראשון של הסדרה, שבו צפינו, העוסק בהיבטים היסטוריים של הקיבוץ, מראשית הקמתו ועד לתחילת התבססותו בהוויה הישראלית - הרי שלפנינו מעשה אמנות המספר על חיי היום-יום של חברי הקיבוץ מאז, בימים הראשונים, עד לימינו אלה. צפינו בסרטים אותנטיים מהעבר הרחוק, בתמונות שצולמו בימים הראשונים, ובעיקר זכינו לשמוע הסברים וניתוחים היסטוריים מפיהם של טובי ההיסטוריונים: מוקי צור, זאב צחור, מוטי זעירא ורבים נוספים, שהבליחו בים הסרטים והתמונות והאירו את הנראה על המסך בהסברים שנעשו במקצועיות ובשפה של ימינו אלה.

הצוות, בראשותם של ענת זלצר ומודי בר-און, יצרו מהוויית חיינו יצירה קולנועית מרשימה, מלמדת, ולא פחות מזה שובה את העין. ניכר שהיוצרים הקפידו על כל פרט והצליחו לשלב באופן מרשים ביותר את התוכן עם צורה משובבת נפש.
בחלק הראשון ניכרת גישה עניינית, חפה מרצון להרשים, בניסיון לרדת לשורש ההסבר לתופעה הייחודית של הקיבוץ בו אנו חיים עד ימינו אלה.

בשנים האחרונות התרגלנו לשמוע ביקורת, לעיתים משתלחת, על הקיבוץ ואורחות חייו. הסדרה, שכאמור, הוצג לפנינו החלק הראשון שלה - נראה שנעשתה מתוך כבוד למעשיהם של הראשונים, ואני מקווה שגישה זאת תתמיד גם כאשר תעסוק הסדרה בפרקים מאוחרים יותר בתולדותינו, הנוגעים הרבה פחות במיתוס המייסדים והעוסקים יותר בהוויית הדורות הממשיכים.

נאמנים עלי פצעי אוהב, ביקורת שנעשית מתוך אהבה ודאגה. על פי החלק הראשון של הסדרה ניתן להניח שגם כאשר יוצגו סימני השאלה הנוגעים בביקורת, אולי אפילו נוקבת, על המציאות הקיבוצית אותה אנחנו חיים בימינו אלה - היא תיעשה מתוך אחריות והתבוננות-עומק על התופעה המתמשכת של קיום קיבוצים בארץ ישראל ובמדינת ישראל, המשנה את פניה ואת אורחות חייה.

באופן אישי נהניתי הנאה מרובה, ואני מצפה בכליון עיניים לצפות ביתר חלקי הסדרה.