"סוף מעשה במחשבה תחילה" - כך נקראת ההצגה שתועלה באולם הקולנוע של קיבוץ חניתה ביום רביעי הקרוב (29.6). את ההצגה, המבוססת על "החיים, המחשבות, והאישה שביניהן" (לשון המודעה) כתבו ומעלות שלוש נשים בעלות תשובה המתגוררות בצפת, והיא מיועדת לנשים בלבד, מעל גיל 18.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות הקיבוץ" בפייסבוק

קבוצת התיאטרון, שזו לה ההצגה הראשונה, מכונה "עושות כלים". הבמאית היא טל אורון, והשחקנית שמגלמת את אחת הנשים וגם השתתפה בכתיבה (בנוסף לשחקניות טל אורון ואודליה שם טוב) היא בת חניתה וכיום חסידת ברסלב - מעיין נחמיאס (לשעבר אבס). מעיין (33), נשואה ואם לשני ילדים, מודה שבחרה בקיבוץ חניתה כמקום ראשון להעלות בו את ההצגה המשעשעת ומעוררת המחשבה, כי "מדובר בקיבוץ מאוד פתוח שיכול לעכל בקרבו גם חרדיות, ולמרות שהפכתי לחרדית אני מרגישה בו כמו בבית. התוכנית היא להעלות אותה גם בצפת ובמי-עמי".

לנשים בלבד?
מעיין נחמיאס: "כמו שגברים לא באים לערב ייעוץ קוסמטי לנשים, או למכירה של חפצי בית - כך גם למופע הזה הם לא יבואו. אנחנו, כעיקרון, יכולות להופיע רק לפני נשים".

מה המסר העיקרי בהצגה לגבי נשים?
"שהן חושבות, בטעות, שאינן מספיק טובות. אנחנו רוצות לחזק אותן ולתת להן עצות להתמודדות עם המחשבה הזו, באמצעות המצבים השונים שאנחנו מעלות".

רינה כהן, רכזת התרבות של חניתה, רואה את ההצגה החרדית כחלק ממגמה שהולכת ומתגברת במקומותינו החילוניים: "כולם הרי רצים להשתטח על קברי צדיקים, להתפלל בימי חג ומועד, אז למה הצגה כזו צריכה להפתיע? הן משלמות עבור השימוש באולם, גובות 15 ש"ח דמי כניסה, והכל בסדר".