מושיק לין (61) הוא הזוכה המאושר ב"פרס דוש לקריקטורה לשנת 2011". לין, בן וחבר קיבוץ נצר-סרני, מאייר ומצייר - מאז שנות העשרה לחייו ועד היום - קריקטורות, ספרים, שערי מגזינים ועוד. את הקריירה המקצועית שלו החל בעיתון הסטודנטים של האוניברסיטה העברית בירושלים, המשיך בעיתון "דבר", וכבר שנים אחדות הוא משמש כקריקטוריסט הבית של "מעריב". גם בעיתון "הקיבוץ" הרבה לאייר, והוא אף ממשיך לתרום מכישרונו לעלון קיבוצו.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות הקיבוץ" בפייסבוק

מושיק, ברכות. האם הפרס, שתקבל בדצמבר, מקביל בחשיבותו עבור קריקטוריסטים לפרס ישראל?
מושיק לין: "ממש כך. מדובר בפרס היוקרתי ביותר שקריקטוריסט הפועל בישראל יכול לקבל. בעבר קיבלו אותו זאב, דוש, שמוליק כץ, פרידל שטרן, עמוס בידרמן, מישל קישקה. הפרס הזה סוגר לי מעגל חיים. הייתי נער צעיר, אולי בן 17, כשבאתי אל משרדו של דוש במעריב. על שולחנו כבר היו שלוש ערימות איורים שלי, ששלחתי מבעוד מועד. על ערימה אחת היתה האות איקס, על השנייה סימן שאלה, ועל השלישית - סימן קריאה.
שאלתי מדוע סימן אותם כך, והוא ענה לי: 'האיקס אומר שהציורים בסדר. סימן השאלה - כי לא הבנתי מה רצית להגיד, וסימן הקריאה - האיורים נהדרים'. כך התקבלתי אצל אחד מגדולי הז'אנר".

היתה קריקטורה ב"דבר" שגרמה לרבין לבטל את המנוי שלו על העיתון.
"זה היה בזמן המו"מ שניהלו ביניהם רבין ושמיר על כניסה לממשלת אחדות. ציירתי את רבין יושב מסטול בפאב של שמיר, כשמולו שוכבים בקבוקי אלכוהול ריקים. למקום נכנסת אישה ונוזפת בו: 'שוב אתה כאן? הביתה מיד!' בכך ביקשתי לתאר את 'שיכרון הכוח' שהיה לרבין באותו זמן. חנה זמר, העורכת, דיברה אתי על הרגישות בפרסום, ועל מה שיכול להיגרם, והסכמתי כפשרה 'להסיר' כמה בקבוקים מהשולחן. למרות זאת רבין הודיע על ביטול המנוי".

אבל לא תבע אותך, כפי שקרה לא מזמן...
"פרסמתי לפני כמה חודשים איור בשם 'ביבי טורס', שדיבר על האובססיה של ראש הממשלה לטיסות. הוא החליט לתבוע את עיתון 'מעריב', ואותי ואת העורך אישית, על פגיעה בשמו הטוב. הסכום - 1.5 מיליון ש"ח. כל כך צחקתי מזה, ששמתי את הקריקטורה תחת ויטרינה".