מתברר כי בקרב בני הדור הצעיר בקיבוצים קיימים אוהבי שירה וספרות, הרוצים לקדם ולעודד את היצירה, ואולי אפילו להנהיג סדר יום ספרותי חדש.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות הקיבוץ" בפייסבוק

אחד מהם הוא טל שקד, בן 25 מעין חרוד מאוחד, המפרסם את שיריו תחת שם העט "ט. גרקו". חמוש במודעות היסטורית, תרבותית ותנועתית, הוא מסביר את המצב: "אני חושש שמבחינה סוציו-פסיכולוגית, כמו כל קהילה ומערך חברתי שנפגעו ועברו משברים קשים, כך גם התרבות שייחדה את התנועה שלנו. אני מוצא שכל התקופות היו מעניינות בתנועות הקיבוציות, על שלל גלגוליהן - מזרובבל גלעד והביטאון 'מבפנים' של תנועת 'הקיבוץ המאוחד', דרך אבא קובנר ויצירות תנועת 'השומר הצעיר', ועד שנות השמונים והתשעים, והביטאון 'עלי שיח'. עתה, בחלוף דור מאז אותם משברים הרי גורל, כאשר אנו יודעים לאן פנינו מועדות כתנועה - יש וצריך להשיב את הרוח התרבותית שאפיינה אותנו כתנועה".

לדברי שקד, השירה בעיר שוקקת חיים, מתחדשת, מרחיבה את גבולותיה ויוצרת עניין רב בקרב צעירים רבים, השבים לחפש עניין בטקסטים. לכן החליט לעשות מעשה ויזם ערב שירה - "בין הפלך לכרך" - שיתקיים במועדון החברים שבקיבוץ עין-חרוד מאוחד ב-9.6, בשעה 21:00, ובו יארח את המשוררים הצעירים עודד כרמלי (תל אביב) ואמיר מנשהוף (ירושלים). השלושה יקריאו קטעי שירה ויקיימו דיון עם הקהל על שירה צעירה ועל המרווחים שבין שירת העיר ושירת הקיבוץ.
"מטרת הערב", אומר שקד, "היא ליצור דיאלוג בין שירת הקיבוץ ושירת העיר, לנסות להבין את שירתנו ביחס לדורות העבר, ולמצוא את המודלים השיריים, האימאז'ים והאלמנטים שמאחדים את דורנו, אם בכלל".

איך הגעת אל המשוררים האורחים?
טל שקד: "יצרתי איתם קשר דרך התכתבות שירית, ולשמחתי הם נענו בחיוב להצעתי ושמחו על הרעיון".

יש קהל לאירוע כזה?
"כן, לשמחתי קיימת התעניינות גדולה בקרב מבוגרים וצעירים - לפחות בקיבוץ שלי - שרוצים לבוא, לראות ולקחת חלק באירוע כזה".

שקד מזמין למפגש "את כל חברי התנועה הקיבוצית, ללא יוצא מן הכלל", ומבטיח שיוגשו בו גם יין וכיבוד קל.