ביום רביעי הבא (4.5) יוענק "פרס יצחק בן-צבי לתולדות ארץ ישראל" לד"ר גליה בר אור מעין-חרוד מאוחד, המנהלת והאוצרת הראשית של משכן האמנות בקיבוצה, על ספרה "חיינו מחייבים אמנות", שיצא לאור בשנת 2010. הספר, שנכתב על בסיס עבודת הדוקטורט של בר אור, מגולל את סיפורם של המוזיאונים לאמנות בקיבוצים (בעיקר אלה שבקיבוץ הזורע ובעין-חרוד) בין השנים 1960-1930, תחת הכותרת "בניין תרבות כבניין חברה".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות הקיבוץ" בפייסבוק

"ההודעה על מתן הפרס היתה הפתעה עבורי", מודה בר אור. "אני לא יודעת אם יש לו משמעות כספית או אחרת, ואצטרך להמתין בסבלנות כדי להבין את משמעותו. התבקשתי לדבר בטקס עצמו, ואני מתכוננת לכך, אבל מדובר בכבוד שההוצאה מעניקה לספרים שהוציאה באותה שנה. מלבדי יקבלו עוד חוקרים פרסים על חקר קהילות במזרח הרחוק והקרוב, וגם על השואה".

האם את מצרה על כך שמאז התקופה שאת מתארת בספרך לא נוסד ולו מוזיאון אחד לאמנות ברחבי התנועה הקיבוצית?
גליה בר אור: "לא הייתי מעזה לחשוב שיחד עם ההפרטות והשינויים באורחות החיים בקיבוצים, יתחילו לבנות גם מוזיאונים לאמנות. יחד עם זאת, חבל לי שכיום פחות חשוב לחברה, בתוכה אנו חיים, להשקיע ברוח, באמנות, בטיפוח יצירה ויוצרים ובתרבות רחבה שמקדשת את הרוח על פני החומר. יש היחלשות מתמשכת של האנרגיה הפנימית אצלנו, ועל כך אני מצרה".