איזה כיף לו, לאמן שיכול להביע את עצמו דרך כתיבה, שירה ונגינה. איזה כיף לו, לאמן שיכול להיות על במה ולהביע רגשות באופן מוזיקלי. הבעה כזו חוויתי לאחרונה (10.2) בפאב "תומס" בקיבוץ כפר-מסריק. הפאב, שעבר מתיחת פנים והכפיל את גודלו, כינס המונים מהקיבוץ ומהאזור להופעה מיוחדת: "התפוח מביט חזרה".

בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

הכותרת המאנישה את התפוח היא פרי עטו של עדי אילת (כפר-מסריק), שכתב שירים שהולחנו על ידי גיא שמאלי (כפר-מסריק) - המלחין, המעבד והמפיק של המופע. את שיריו עומד אילת להתאים למחזה ליחיד, שהוא כותב בימים אלה. אני מקווה ששיריו היפים, שהוצגו השנה בתערוכה שכללה גם תצלומים, יהפכו ביום מן הימים לספר שירים.

"התפוח מביט חזרה". מימין: שמאלי, לוצאטי, אלעזרי וויינר

בנוסף, הושמעו באותו ערב יצירות מקוריות נוספות שכתב והלחין גיא שמאלי. הרכב הלהקה: גיא בקלידים, לצדו דרור לוצאטי מברעם שהפליא לנגן בגיטרה החשמלית, ממנה יצאו לפרקים ניצוצות של גאונות; על התופים ישב יותם אלעזרי מקיבוץ סער - בעל כישרון גדול, שמנגן על כל מה שאפשר, כולל קירות האולם. רק קירות הגבס בפאב מנעו ממנו לתופף עליהם. בבס ניגן עופר ויינר, שצורף למופע בכפר-מסריק והביא פן נוסף וחשוב שסייע לשירים "לשבת" כמו שצריך. ההרכב אירח לכמה שירים מהפרויקט את הכוח העולה בשנים האחרונות, כרמל אקמן מברעם, הידועה מ"כוכב נולד", והשירים קיבלו את הטאץ' של קולה המופלא. שמאלי הוא שותף מוביל בעבודה על הפרויקט, שאולי בהמשך יצא על גבי דיסקים.

מתוך הבנה עמוקה של האמנות שבה הוא עוסק כבר הרבה שנים - הצליח גיא לתפור את הקטעים השונים ולהביא הופעה מהוקצעת ושלמה, העומדת בפני עצמה. הוא לא שכח את חברו יזהר ("פחפח") רשף ז"ל מכפר-מסריק, שנפטר ביוני 2009 ממחלת הסרטן, וכמחווה הקדיש לו בהופעה שיר שכתב והלחין ליום חתונתו. כרמל אקמן הוסיפה צבע בשירתה ובנוכחותה. המופע היה כולו כוח קיבוצי שיוצר חומר מקורי ויפה, שיכול להתפתח. התוצר הסופי היה מופע מרגש, שהשכיל לגעת במכאובי החיים וביופיים. גיא שמאלי סולל את דרכו המקצועית במיומנות רבה, ולא רק לי היתה הרגשה שהוא וחבריו להופעה יכולים להגיע גם לתודעה הישראלית, לא רק דרך כוכב נולד. בקרוב צפויות הפעות גם בברעם, חיפה ותל אביב.