"לכודים" - כך נקרא סרטו של הבמאי ואיש הקולנוע, ד"ר אמיר הר-גיל, חבר קיבוץ יקום. הסרט, שיוקרן בבכורה חגיגית ביום שישי הבא (21.1) בסינמטק תל אביב, עוסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני דרך עיניהם של שישה אזרחים המנהלים חיי שגרה בצל ההשפעה של מעגל האלימות על חייהם. לאחר ההקרנה בסינמטק (בשעה 11:30 לפנה"צ) יתקיים דיון על יוזמות משותפות לשני העמים, תחת הכותרת: "היכן שהמנהיגים נכשלים - אנחנו נצליח".

ד"ר הר-גיל, מרצה לתקשורת במכללה האקדמית נתניה ויוצר הסרטים התיעודיים "הכישרון לחיות", "בוקר טוב ישראל", "התור באיבן שדאד 2", "החיים על-פי אווה" - עקב במשך ארבע שנים, יחד עם עוזרת הבמאי הפלסטינית, וואפה ג'אמיל, אחר אורחות חייהם של שישה אזרחים משני הצדדים, ישראלים ופלסטינים, בניסיון לבחון לעומק כיצד הסכסוך משפיע על חייהם. "נכנסתי לפרויקט מתוך התחושה שאין להיכנע ל'אין מוצא', שיש ברירה", אומר הר-גיל.
"הסכסוך משפיע על חיי כולם, במינונים שונים. אותי עניין מעמד הביניים, הרוב הדומם שמשלם מחיר אך שותק ולא פועל לשינוי המצב. אין כאן ניסיון להשאיר את הצופה רק עם תובנה אחת מסוימת, אלא עם הזדהות".

בדיון שיתקיים לאחר הסרט ישתתפו ישראלים ופלסטינים. "המנהיגים כשלו, אך אסור לאבד תקווה - נמאס מהפוליטיקאים וצריך להוריד את שיתוף הפעולה לרמת האנשים", מסביר הר-גיל. "כל אחד צריך לנסות לשתף פעולה עם הצד השני בתחום שהוא עוסק בו. הזעקה שלי היא דרך סרטים. יש לי ילדים, אחד מהם כבר בצבא. כאבא אני מאמין שהמצב חייב להשתנות ואנחנו חייבים לשנותו".

הר-גיל מוסיף ואומר כי חשוב היה לו להיעזר בשותפים פלסטינים, שיהיו לא רק כוח מסייע בהפקה אלא שותפים מלאים לעשייה. "הם נתנו עומק לסיפורים שהביאו, מתוך ההיכרות האישית שלהם", הוא אומר, "כך שלא היה כאן רק במאי ישראלי שמראיין פלסטינים".