הפעם זה לא עבד: היצירה המוזיקלית הלוהטת "שבר ענן", שכתב אריק וויטאקר על פי שירו של המשורר המקסיקני אוקטביו פאס - כשלה בניסיונה לפתוח את ארובות השמים. גם אחרי התפילה - המתוזמרת, בין השאר, בהקשה בפח ובאצבעות הידיים - שהלחין האמריקני הצעיר, הנשוי לישראלית ונמנה עם ידידי המשפחה הנשיאותית בארצות הברית - נצפו בקושי כמה ענני נוצה באוויר המתחמם של עמק הירדן ביום שישי האחרון (24.12). הקטע המוזיקלי המרשים הזה לפחות הצליח לפתוח את תאבונו של קהל המאזינים, שמילא עד תום את "בית גבריאל" כדי לשמוע את ביצועי מקהלת האיחוד הקיבוצית ונספחיה.

המקהלה, כבר בת 55, תחת שרביטו של המנצח הקבוע רונן בורשבסקי - ששבה לאחרונה ממסע הופעות מוצלח בפורטוגל - הבטיחה חגיגה לטינית מעוררת וקצבית ועמדה בהבטחתה. אל הסדרה הנוכחית (חמישה קונצרטים) צורף, לצד הפסנתרן הקבוע פיליפ לוריא, הגיטריסט העולה נדב לב - בן נחשון - שבא במיוחד מארצות הברית כדי לבצע עמה את היצירה "רומנסרו צועני", של מריו קסטלנואובו טדסקו האיטלקי, על פי שיריו של המשורר הספרדי פדריקו גרסיה לורקה. בין לבין הוסיף לב צבע ומקצב וגם קינח ביצירות סולו לגיטרה, פרי עטו של אלבניז הספרדי, עם לא-מעט אתגרים טכניים מורכבים, שהותירו טעם של עוד בקרב מאזיניו.

בכלל, היה משהו פחות מעונב בקונצרט היצרי הזה, שלא פגע במאום באיכות שירתם של חמישים חברי המקהלה, רובם זמרים חובבים, חברי קיבוצים המתכנסים מכל קצות הארץ.
המאסטרו בורשבסקי הצליח למזג אל השירה המדויקת לא רק את נגינתו של לב (המוכשר), אלא גם את שירת הטנור (הסבירה) של זמר האופרה הישראלית איתן דרורי, ובעיקר את ה"חוצפה" של "האנסמבל למוזיקה לטינו אמריקאית" - רכיבים שהתכנסו תחת גג אחד ותרמו לביצוע מצוין של ה"מיסה קריוז'ה", יצירת מופת של אריאל רמירז הארגנטיני שנפטר בשנה האחרונה.

ארבעת נגני האנסמבל המוכשרים (אחד מהם, מנהל הלהקה, נתן פורמנסקי, הוא חבר קיבוץ נירים), על שלל כליהם (מגוון כלי הקשה מסורתיים, חלילים ומיתר) - השלימו הרכב מוזיקלי שזרם היטב, לצד המקהלה והסולן, עד לנקודת הרתיחה במופע - "גלוריה", פרק נשגב, המהווה שיא ביצירתו של רמירז החרוץ, שיש בו שילוב מדהים בין מוזיקה עממית לכנסייתית במרחבים הלטיניים הבלתי-נגמרים של דרום אמריקה.

כנראה שב"עימות התרבותי" שמאחורי הקלעים, בין המאסטרו בורשבסקי, הנוטה יותר לקלאסיקה, לבין מנהל המקהלה דני וולך (מגל), מוזיקאי בזכות עצמו ויליד דרום אמריקה - "ניצחה" הפעם המוזיקה העממית יותר, בשפות הלטיניות (איטלקית וספרדית), שעוטרה גם במספר שירי לדינו. נראה כי כך, לפחות, חשב קהל המאזינים, רובו חברי התיישבות מעמק הירדן - שקידם שוב ושוב בתשואות רמות את החגיגה התוססת, ששילבה ממד מלנכולי ורומנטי במופע המרגש.

הקונצרטים הבאים בסדרה: 8.1 (מוצ"ש) ב-20:30 בקיבוץ נחשון; 15.1 (שבת) ב-11:11 ב"צוותא" תל-אביב; 15.1 (מוצ"ש) ב-20:30 במשכן לאמנויות הבמה בהרצליה; ב-28.1 תבצע המקהלה את ה"רקוויאם" מאת מוצרט בתיאטרון רמת-גן, עם תזמורת רמת-גן.