מאחורי הנימוקים הרשמיים בהודעת ההתפטרות של נתן טל (שפיים) מניהול להקת המחול הקיבוצית, אחרי חמש שנים - מסתתרים גם תסכול, אי-נחת וביקורת. רשמית: "מאחר שהלהקה הגיעה לפרקה, צברה ותק ומוניטין מקצועיים והגיעה לאיתנות כלכלית, ומאחר שממילא היא עומדת לפרוש מחסות התנועה ולהפוך לעמותה עצמאית - אני מרגיש שמיציתי את תפקידי, שתרמתי לה את מה שיכולתי, והגעתי על סיפוקי. הרי אין לי כוונה להיות רקדן או כוריאוגרף".

ודאי שהיו חילוקי דעות, חושף נתן טפח, "וכי יש ארגון, או גוף, לא כל שכן אמנותי, שאין בו חילוקי דעות? אבל חילוקי הדעות לא הפריעו לעבודה". ועוד טפח: "רמי באר רואה את הלהקה כשלו. מותר לו. אני רואה את זה אחרת, ומותר למטה התנועה להחליט שהלהקה היא, אכן, של רמי".

כך אתה מתרשם שמטה התנועה הקיבוצית רואה את הדברים?
נתן טל: "כפי שזה נראה עכשיו... תלוי מי ייבחר לניהול הלהקה, אם יהיה דמות חזקה, דומיננטית, עם מדיניות והשקפת עולם. כיוון שהתנועה יוצאת מהאחריות הכספית ללהקה, יתנהל כאן משחק כוחות, שאיני רוצה להיות חלק ממנו".

איזה משחק כוחות?
"נושא שנוי במחלוקת הוא, למשל, העובדה שללהקה יש רק כוריאוגרף אחד. אני חושב שזה לא טוב, שצריך לפתוח אותה. ישראל משופעת בכוריאוגרפים שמשוועים לעבודה, יש רק שתי להקות מחול מודרני בארץ, ואין שום סיבה שלא ניתן הזדמנות גם לאחרים, והזדמנות גם ללהקה. בעשרים השנים האחרונות יש בלהקה נטייה להסתגרות, ואני בעד היפתחות וחיבורים עם גופים אחרים, כמו שעושה, למשל, ירון גוטפריד עם התזמורת הקאמרית. אני גם בעד שילוב דור חדש של רקדנים בלהקה. ולא שלא צמחו אצלנו כאלה, אבל איפה הם? כולם הלכו ללהקות אחרות".

וזה - למה?
"במידה רבה, בגלל הדומיננטיות של רמי. הוא יוצר ואמן מוכשר וחשוב, ונכס ללהקה, אבל אסור שהנכס יהפוך למכשלה. בסך הכל היה לי גם שיתוף פעולה יפה עם רמי, אבל במחזוריות, כמו שהיה לו עם מנהלים לפניי. בשלב כלשהו, שיתוף הפעולה נגמר".

נתן טל רומז בדבריו על מערכת היחסים של רמי באר (געתון), המנהל האמנותי של להקת המחול, עם דן רודולף (עמיר), המנהל הקודם של להקת המחול, שכיהן בהמשך כסמנכ"ל "הבלט הישראלי". יחסים אלה הסתיימו בפיצוץ ועם טעם מר על רקע חילוקי דעות, ואל מקומו של רודולף שפרש נכנס נתן טל, שסיים זמן מה לפני כן את תפקידו כמזכיר התנועה הקיבוצית. על פי הידוע, נמשכים המתחים בין באר לטל כבר זמן רב, והלכו והתעצמו בתקופה האחרונה, כשלכל צד טענות קשות כלפי הצד השני.

בשבוע שעבר כונסו הצדדים בבית התנועה הקיבוצית בנוכחות הוועד המנהל של ברית התנועה הקיבוצית, כדי למצוא פתרון. בישיבה, שניהל מזכיר התנועה הקיבוצית זאב (ולוולה) שור, שטח כל צד את טענותיו.

למרות תרומתו הרבה של נתן טל לקידום הלהקה, כולל ייזום כפר המחול בקיבוץ געתון, היה ברור למשתתפי הישיבה כי רמי באר, הסמל והמנהיג של להקת המחול - יישאר, וטל ייאלץ לפרוש. השאלה שעמדה על הפרק היתה המועד. לבסוף סוכם כי טל יפרוש "ברבע הראשון של 2011". המועד המדויק ייקבע בתיאום עם מחליפו או מחליפתו.

נתן, אתה פורש בלב כבד?
"אני פורש מעול כבד בלב קל".

רמי באר ביקש להגיב קצרות: "הוועד המנהל של הלהקה קיבל את החלטתו של נתן לסיים את תפקידו כמנהל הלהקה. בחמש וחצי השנים האחרונות בהן עבדנו יחד, היה נתן שותף משמעותי לקידום להקת המחול ולפיתוח כפר המחול. אני מאחל לו כל טוב והצלחה בהמשך דרכו".