אולי זה הציווי המקראי, אולי זו סתם גנטיקה, כך או כך בוג'ה - בנימין יוגב - אך שמח, תמיד, ובליל שבת עוד יותר. כשנסיים את שיחתנו העולצת, הוא יעלה לתפילת השבת ("אורתודוקסית בנוסחה, אבל רפורמית בצורתה") בבית הכנסת בקיבוצו, בית-העמק, ואחר כך, במועדון, בחברת כמה מניינים, יקבל את השבת - טקס שהחיה, אחרי שגווע למשך תקופה. "חברים שלנו מנחים קבלות שבת בערים וביישובים מסביב, ואצלנו לא תהיה?"

נראה שמפעלכם, להנחלת יהדות ברוח חילונית ועכשווית, הולך ומתרחב.
בוג'ה: "אני תוהה לפעמים האם באמת הצלחנו - עלמא, המדרשה, מכון החגים - לשרוט איזו שרטת בתרבות הישראלית. לפי מה ששומעים, משהו באמת קורה ומתפתח, ויש פתיחות בציבור, אבל יש עוד המון לעשות, בעיקר בהנחלת ידע בסיסי. סיפרו לי שיש תוכנית טלוויזיה כזאת, אחד נגד מאה, והיתה שם מתמודדת חכמה שידעה את כל התשובות, אבל כששאלו מתי זה 'שבת נחמו' - בטבת, בניסן, או באב, היא לא ידעה. נו, באמת. אחת התוצאות הלא-יפות של המרד הציוני היא הבורות בתחום היהדות, והיא מצערת. אני תמיד אומר לחבר'ה: רק טיפה ידיעה, הרי בלי זה, אי-אפשר לעשות בחירה נכונה".

אל מול המגמה שאתם מובילים, מתחזקת גם מגמת החזרה בתשובה.
"זו תופעה מעניינת, והחוזרים לא הולכים לכיפות הסרוגות, אלא לחב"ד ולברסלב, אולי כי הם רואים בזה את הדבר האמיתי. מנגד, פוגשים לא מעטים שנוטשים את המחנה החרדי. בכל מקרה, אני כואב את תופעת ההתחרדות.
זה נוגע בי אישית. קרוב משפחה שלי, מעין-שמר, הפך לחב"דניק, ולא פשוט לשמוע מבן משפחה אהוב את כל השטויות האלה, על משיח וכיו"ב".

השבוע התבשרנו שמכון "שיטים" הוציא את חוברות "משפחג" - מקראות חג למשפחות. זהו, מפנים עורף לקהילה, והולכים עם ההפרטה?
"לאו דווקא. בעבר הוצאנו, כידוע, חוברות של קבלת חג לראש השנה ומגילת חג העצמאות. הפעם החלטנו לכוון למשפחה, והוצאנו שמונה חוברות לחגים, שבכל אחת מהן שלושה מעגלים: מקראות לחג, מבחר שירים, ובסוף קצת פיקנטריה, שעשוע והפעלות לחג. זה מיועד לכל עם ישראל".

אבל הרוח היא קיבוצית, וליתר דיוק, קיבוצית-מסורתית?
"חד-משמעית. יש סדר ט"ו-בשבט, בסוכות יש הקטע של יזהר בן נחום 'שלום שלומית', ביום העצמאות מדליקים שבעה אורות".

אחד לבניית חברה צודקת, שני לשלום, שלישי לקליטת עלייה - כל מה שדקלמנו בילדותנו?
"בדיוק. במידה מסוימת, אנחנו חוזרים הביתה, ומקווים שגם בציבור הרחב יאהבו את זה. עכשיו שמעתי שסטימצקי ביקשו לרכוש 500 סטים של משפחג, וגם מ'צומת ספרים' מתעניינים".

אריה בן גוריון צוהל בקברו...
"בהחלט".