"חברים מספרים על דודו" - כך כונה מפגש החברים, בני המשפחה והאמנים, שהתקיים ביום שישי האחרון (27.8) באולם "צוותא" בתל אביב - תיאטרון בבעלות ובניהול התנועה הקיבוצית. מיד לאחר קיום ערב המחווה, שנערך במלאות שנה להתאבדותו בכלא של הבדרן דודו טופז - גינו אבי ניר, שירה מרגלית ובועז בן ציון (שהותקפו בהוראתו של טופז, בידי שליחיו) את האירוע שהילל את מי שביקש לרצוח אנשים חפים מפשע. בין מאות המוזמנים שצפו באירוע או השתתפו בו, בלטו בהיעדרם כמה מאלה שהיו חבריו הקרובים של טופז.

משה טנא מקיבוץ גת, מנכ"ל צוותא, מתקשה להבין את הביקורת ואת המחאה התקשורתית שנוצרה בעקבות הערב. "דודו טופז תרם במשך שלושים שנה לתרבות הישראלית, וצוותא נהג כיאות כשציין שנה למותו. אין זה אומר שאני מקבל את מעשיו, אבל האיש שביקר בצורה הכי קשה את המעשה היה דודו עצמו, ששלח יד בנפשו וגזר על עצמו את העונש הכבד ביותר. הוא היה השופט והתליין. האם בשל מעשיו האחרונים, שנעשו כשהיה אדם חולה, צריך לשכוח ולהשכיח את התרומה התרבותית הגדולה שלו? האם צריך בשל כך להעניש את ילדיו ואת בני משפחתו? אני גאה בעובדה שכבר לפני כחצי שנה אמרתי לאחיו מיקי, שביום השנה למותו של דודו צוותא יערוך לו ערב מחווה. אגלה לך שהיה עוד תיאטרון מכובד וגדול שביקש לעשות זאת, אבל לנו היתה זכות הראשונים".

עם כל הכבוד לתרומתו התרבותית, האיש עשה מעשים נפשעים.
משה טנא: "גיליתי דבר מעניין בימים האחרונים: אם דודו היה מנסה לפגוע באזרח מהשורה, איש לא היה פוצה פה. היות שמדובר באנשים ידועים, בברנז'ה, התאגדה כל התקשורת סביב המחאה נגד האירוע.
צריך לבקר את המעשים, חובה לגנות אותם, אבל אסור להתעלם מאמן שערב היחיד שלו השיג את אחוזי הצפייה הגבוהים בישראל בכל הזמנים. אני לא אומר שאהבתי את כל מה שעשה, ודאי לא את 'הראשון בבידור', אבל הוא היה אמן מוכשר ורגיש מאוד. לא מגיע למשפחה ולחברים התנפלות והתלהמות כזו".

יו"ר צוותא, גברי ברגיל, אישר את קיום האירוע ללא סייגים או ביקורת?
"כמובן שפניתי לגברי ועדכנתי אותו על האירוע לכבוד טופז, והוא אישר זאת. אם לא היה נותן את הסכמתו לקיום הערב, לא היינו עושים אותו. גברי גם נכח בצוותא לכל אורך הערב. זה היה ערב מרגש מאוד, על רמה גבוהה, ואף עין לא נותרה יבשה כשילדיו של דודו שרו ודיברו".

מי שלא אהב את החיבור בין צוותא לבין ערב השנה למותו של דודו טופז, היה הנרי אלקסלסי (מקיבוץ עין-השופט), שכיהן במשך יותר משבע שנים כיו"ר צוותא, ולפני כשנה וחצי עזב את התפקיד. "לו אני הייתי יו"ר בעת הזו, לא הייתי מאשר את קיום הערב לכבוד דודו", אומר אלקסלסי. "הוא עבר עבירה שיש בה סממנים פליליים קשים, סיכן חיי אדם, וגם אחרי מותו לא הייתי נותן לו במה. עם כל הכבוד לפועלו האמנותי, ויש כבוד, קיימות דרכים אחרות לציין את האיש ומורשתו. אנשים עדיין כואבים בגלל מעשיו ומתקשים לעכל את ההתעלמות הבולטת מהם, ובמקביל את השבחים שמעתירים על ראשו אמנים וחברים. ואני אומר לך את הדברים כמי שנתן, יחד עם אייבי נתן, 'מקלט' לטופז באוניית השלום מיד לאחר שקיבל איומים על חייו בגלל דבריו על הצ'חצ'חים של הליכוד. עם כל הכבוד, צוותא לא היה צריך לתת במה לערב המחווה לטופז, וחבל שכך קרה".