עכשיו, סוף-סוף, יש לחברים ולאורחים בקיבוץ ניר-דוד, היכן לשבת, ולא רק לשבת, גם להרגיש כמו חלק מיצירת אמנות. כי ספסלים - זה מה שהיה חסר בחצר הקיבוץ, שהוא, קובעת נוהר רב-טל, "הקיבוץ הכי יפה בארץ, ואם לא הכי יפה, אז בין היפים". את תשומת לבה של נוהר - יח"צנית, ירושלמית שהצטרפה לקיבוץ לפני שנתיים עם ארנון, בעלה - הסבה חברה, שתהתה אם אינה מרגישה בחסרונם של ספסלים. נוהר הסכימה: "כל כך יפה פה, עם האסי שזורם בחצר, ואין ספסלים לישיבה, למנוחה, פשוט להתבונן ולנשום את היופי". אז עכשיו כבר יש, כאמור, ולא סתם ספסלים, אלא מעשי אמנות להלל.

הלכו נוהר וממי ארזי, איש הנוי הפעלתן, והציעו לקהילת האמנים והיוצרים המקומית לעצב, כל אחד כנטייתו ובסגנונו, ספסל ישיבה. האמנים הרימו את הכפפה. הנוי, "נירעותק", ענף התיירות, המדגה והגד"ש, הרימו תרומה כספית. החברים הוזמנו להציע, על-פי הסקיצות שנתלו בחדר האוכל, היכן יוצב כל ספסל, ונוצרו "ספסלים מדהימים. צריך לבוא ולראות".

ספסל וגם חומה ומגדל. מעשה ידיו של רוני בקל (צילומים: שלמה גלזר)

נבוא, ודאי שנבוא. בינתיים נמנה את המצאי, וניזהר שלא לפסוח על אף ספסל ויוצרו: אסתר פז, מעצבת תכשיטים "מקסימים", יצרה ספסל מצופה בחרוזים. רוני בקל, "נגר בעל ידי זהב", הציב פסל ברוח "חומה ומגדל" ("הספסל מדמה את החומה, ולידו מגדל, ובראשו מנורה סולארית"), רחל ארטל, יוצרת מקורית בזכוכית, שילבה זכוכית בספסל שלה. רמי ואלן הקימו ספסל עשוי בלוקים אקולוגיים שהם מייצרים במפעלם, ולצדו עציץ. בספסל של משה ברקוביץ, צלם ואוצר תערוכות, שולבו, בטכניקה מיוחדת, צילומים של האסי. כל אלה כבר ניצבים - ליד המרפאה, בגן המשחקים, או צופים אל האסי.

בהכנה נמצאים ספסלים נוספים: החבר'ה הצעירים מ"בית שקד" עובדים על ספסל שבסיסו נדנדה ישנה, מצופה בעיסת נייר. כלנית מלכין מכינה ספסל מחומרים ממוחזרים. עידן בקל, יוצר בברזל, מעצב ספסל דיג, עם שתי מגרעות לחכות. הספסל של לאה להב יהיה מחווה לחיות הקיבוץ, וזה של אתי חן ברייר יהיה "משהו אמנותי".

בניר דוד על גדות האסי. הספסל של הצלם משה ברקוביץ

אפשר גם לשבת על הספסלים האלה?
נוהר רב-טל: "בוודאי. החוזק והנוחיות הם הקריטריונים הראשונים שקבענו. כדי שיעמדו בפגעי מזג האוויר, נצבעו הספסלים בחומרי מגן מיוחדים. חברים כבר יושבים, בעיקר על אלה שליד האסי, והם הפכו לנקודות ציון. יש כוונה, בהמשך, להוציא מפה עם מסלול הספסלים, כדי שאורחים מבחוץ יוכלו להתרשם, וכך גם ייחשפו לכל האמנים והיוצרים הנהדרים שלנו".