הפרויקט "אמנות תעשייה" (בחסות "גלריית הקיבוץ" ואיגוד התעשייה הקיבוצית), המוקדש ל"מאה שנות קיבוץ", יצא לדרכו כבר בתחילת חודש מאי, בתערוכה שיאצור האמן דב הלר (נירים), ושתוצג בגלריה של נירים. הלר, ברוח חג הפועלים, יציג אמנים כמנשה קדישמן, אלימה, מיכאל קובנר, גליה אורי ונועם רבינוביץ'. מפעל הצבעים "נירלט" תרם גלונים של צבע אדום, וכל האמנים ייצרו בצבע טעון המשמעות. את הלוגו שמלווה את הפרויקט עיצב ארנון אבני מנירים.

מרבית התערוכות של הפרויקט ייפתחו בכ-15 גלריות קיבוציות בין ספטמבר לדצמבר, כשהמכנה המשותף לכולן יהיה הקשר בין אמנות לתעשייה, בין מפעל לאמן. בין השאר, תארח הגלריה של ראש-הנקרה מיצג של נעה מלמד, שיתייחס לתרביות הרקמה המיוצרות במפעל של הקיבוץ; הגלריה של גבעת-חביבה תשתף פעולה עם מפעל קיבוץ מענית, ותציג ארבעה אמנים שיתייחסו לחומרי התעשייה.
גלרית כברי ומפעלי כברי וברעם יקיימו דיאלוג אמנותי, אמני משמר-העמק יעשו זאת עם מפעל "ימה", וגם הגלריה בחצור תשיק תערוכה במשותף עם התעשייה המקומית.

"לכאורה מדובר על קוטביות שלא אמורה היתה להיפגש: מחד בעל המאה, ומאידך בעל הדעה", מסבירה יעל קיני, אוצרת גלריית הקיבוץ והוגת הרעיון לשיתוף פעולה אמנותי-תעשייתי. "המגזר העסקי לא תמיד התחבר לצד התרבותי-רוחני, ולעיתים אף התנכר לו. ההפרטה בקיבוצים החריפה את היעדר הדיאלוג. נעשה כאן ניסיון להגשים ולהנשים את הגוף הסכיזופרני הזה, ויו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין, מסייע לנו בכך. זו פעם ראשונה שאמנים ינהלו דיאלוגים עם מפעלים קיבוציים בהיקף כזה ותוך סיוע של התעשייה".

ומה יקרה בגלריית הקיבוץ עצמה?
יעל קיני: "נהיה מעין חמ"ל, שיתעד וילווה בזמן אמת את שלל התערוכות בקיבוצים. תוצג כאן מערכת סאונד של האמן אורי דרומר, בה תישמע מוזיקה המבוססת על קולות מפעלי תעשייה שהוא יקליט. יוקרנו סרטי וידיאו על תהליכי עבודה בתערוכות השונות, ויהיו גם עמדות מידע על המתרחש בזמן אמת".

האם, לדעתך, כל זה יחזק את הקשר האמנותי-תעשייתי?
"אני רוצה לקוות, אם כי איני תמימה עד כדי כך. מדובר בפרויקט חד-פעמי, חגיגי, שההתגייסות אליו מרשימה. אני מקווה שגם המפעלים וגם האמנים ירוויחו משיתוף הפעולה הזה, ואולי ימשיכו אותו בעתיד".