"חווה נצחית" הוא שם של תערוכה קבוצתית בינלאומית, לרגל יום האישה הבינלאומי, שמוצגת במוזיאון יפו לעתיקות ותינעל ב-19.3. בתערוכה מופיעות עבודות של שישים אמנים, מ-13 מדינות, 23 מהם ישראלים, וכולם מציגים נשים. עמם נמנה אברהם סדרינס, צייר אמן, חבר קיבוץ גזית, המציג שלוש תמונות מתוך סדרה שיצר בשם "מזרח מהמערב".

"נשים הן חזקות וחכמות, הגברים בדרך כלל עומדים בצלן", אומר אברהם ומוסיף שלהערכתו גברים לא היו יכולים לעמוד במה שהחיים מזמנים לנשים. בעיקר מכוונים דבריו לנשים מזרחיות. אברהם נולד בארגנטינה, בן למהגרים מתורכיה, ובשנות ילדותו, כשהביט באמו, ראה אישה שנישאה בגיל צעיר מדי, נגד רצונה, ולא מיצתה את עצמה.
אברהם גם מגדיר את עצמו פמיניסט, ויודע שהדברים שראה בבית השפיעו על השקפת עולמו, שהתגבשה בקן תנועת "בדרך" (תנועת נוער ספרדית, תנועה-בת של "השומר הצעיר").

"התאהבתי בעבודות של אברהם ממבט ראשון", אומרת אוצרת התערוכה, זינה ברקוביצי. "גבר ששם לב לפרטים קטנים בלבוש של נשים הוא ייחודי". אומנם רוב המשתתפים הם אמניות, אך לדבריה של זינה, היה לה חשוב להציג גם אמנים גברים, כדי לבדוק את ההבדלים באופן בו רואים בני שני המינים את האישה.

ומה גילית?
זינה ברקוביצי: "שנשים מבטאות נשים דרך הלב, באופן סנטימנטלי, מלנכולי, אישי ועדין, בעוד גברים רואים את האישה באופן פרקטי יותר, דרך הראש".

מציוריו של אברהם, המוצגים בתערוכה, נשקפות דמויות מן המזרח, כפי שרואה אותן מי שחי במערב. ברקע כל התמונות - פסים. כשהפסים פוגשים את הדמות, הם הופכים להיות חלק פנימי שלה. כך מבטא אברהם את תחושתו שהסורגים החיצוניים הפכו לחלק מאישיותה של האישה המזרחית.

רק המזרחית?
אברהם סדרינס: "לצערי העמוק, הייתי מצייר באותה אותנטיות גם נשים חברות קיבוץ, עם אותו רקע: סורגים מאחור ומבפנים".