את הכתבה מהשבוע שעבר אודות עתידה של התזמורת הקאמרית הקיבוצית קרא עופר סלע, חבר קיבוץ שדה-יואב, בצער רב. למרות רוחות ההתנגדות - סלע, מנכ"ל הסינפונייטה של באר-שבע, עדיין רואה עתיד מזהיר למיזוג בין שתי התזמורות הקאמריות: מותג שני הצדדים לא ייפגע, התקציב לא יפחת, הוא מבטיח, נהפוך הוא, וגם מבחינה מקצועית - משתיים טובות תצא אחת מעולה.

את מהלך המיזוג יזם סלע בקיץ האחרון, לאחר שהתבררו הקשיים הכלכליים הכרוכים בהמשך פעילות התזמורת תחת הגג הקיבוצי. זאת עשה, לדבריו, בראש ובראשונה מכיוון שהוא חבר קיבוץ המעוניין בהמשך עבודת הגוף המוזיקלי שצמח בתנועה. "נדברתי עם מנהלי התזמורת, פיני פלד ועדנה סולודר", אומר סלע, "והצעתי להם מודל כלכלי שיוכל לפעול לטובת שני הצדדים; מודל הבנוי על ההנחה ששלושת הגופים המממנים, לפי סדר תמיכתם - מדינת ישראל, עיריית באר-שבע והתנועה הקיבוצית - ישמרו על גובה תמיכתם הנוכחית לשתי התזמורות הממוזגות, לפחות למשך חמש שנים. הצגנו את המודל לפני מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור ולפני ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ. בפגישה ביניהם, בנובמבר 2009, הם לחצו ידיים והטילו עלי ועל פלד לקדם את המהלך".

על-פי סלע, נדמה היה כי היתכנות המהלך קורמת עור וגידים בעקבות הכנסתם לתמונה של לימור לבנת, שרת התרבות והספורט, וצח גרנות, ראש מנהל התרבות. לדבריו, גם הם נתנו את תמיכתם, כמובן בהנחה כי המיזוג ייעשה מתוך הסכמה הדדית ורצון משותף. על-פי המתווה המוצע אמורים כל נגני הקאמרית הקיבוצית (כשלושים נגנים קבועים) להצטרף לעמיתיהם בסינפונייטה הדרומית (כ-34 נגנים). מרכזה של התזמורת הממוזגת יהיה בבאר-שבע, שם ממילא קיימים האמצעים לכך.
לא פחות חשוב מזה - התזמורת המקובצת תנגן תחת מותג משותף, "קיבוצי" ו"באר-שבעי", ותמשיך לשרת במשותף את קהל היעד שהיה לכל אחד ממרכיביה לפני כן.

"כל התחשיבים שערכנו הוכיחו שמהלך כזה יוכל להתגבר על הבעיות הכלכליות שבפניהן ניצבה התזמורת הקיבוצית, ואפילו להותיר עודף להשקעה במיזמים מוזיקליים משותפים נוספים", מדגיש סלע. "אחד ועוד אחד ייתנו, במקרה הזה, שלושה: באר-שבע מקבלת 3.6 מיליון ש"ח מהמדינה, הקיבוצית 2.3 מיליון ש"ח. העירייה מקציבה 2 מיליון ש"ח והתנועה הקיבוצית 750 אלף ש"ח, לפני שהתזמורת מותירה גירעון של עוד מיליון ש"ח. בחיבור השתיים ייחסכו בתקציב עלויות התקורה של כל צד בנפרד; הכפולה של שני מנהלים אדמיניסטרטיביים, שני מנהלים מוזיקליים ושאר כפל תפקידים, וזה המקום בו מתבטא העומס הכלכלי. אלא שלצערי הרב, התלבטות נגני הקיבוצית ומנצחה אינה מאפשרת להמשיך בתהליך, שיכול היה לשמר במלואו את רוח התזמורת הקיבוצית ולשרת את האג'נדה החברתית המוזיקלית שהיא משרתת היום".

אולי הם חוששים שהסינפונייטה "תבלע" את הקיבוצית?
עופר סלע: "תזמורת באר-שבע מסתדרת מצוין גם בלי האיחוד הזה, למרות שבהכללה מצבן של כל תזמורות ישראל קשה מבחינה כלכלית, כי יש יותר מדי על פחות מדי תקציב לאומי. אני חשבתי שזה יכול להיות מהלך של 'win-win situation', לחבר גופים טובים מאוד מבחינה מוזיקלית. גם לאחר ששמעו במנהל התרבות על התנגדות הקיבוצית, אמרו להם: 'כאשר תרצו - תחזרו אלינו'. אני עדיין מקווה שיהיה מי שישקול פעם נוספת, ונוכל לנצל הזדמנות גדולה לטובת שני הצדדים".