הדביקו להם איזה סטראוטיפ לג'ינג'ים שהם חמומי מוח. שמעו, זה בולשיט. רבים מהם רגועים כמו הבריכה של הקיבוץ בשבוע האחרון של העונה.

שי סובול. מילים ישירות שמרעננות את האוזן ומסקרנות את עור התוף, צילום: אדם שול

בעין בלתי מזוינת מחקרית, יש להם, לאדמוני השיער (מעבר לצבע מעורר הקנאה), איזה מכנה משותף; איזה ניצוץ כזה שהם עפים איתו. יש מצב שזה כישרון. ועד שיבוא איזה חוקר גאון וירים על זה מחקר, תרימו עיניים לכתומים שסביבכם, בקושי שני אחוזים מאוכלוסיית העולם, אבל אי אפשר לפספס אותם.

אחד כזה, שקט־שקט אבל פצצת כישרון וקסם, הוא שי סובול מנען. מוזיקאי עסוק שמופיע בעיקר כאומן גיטרה בארץ ובחו"ל, חמוש ביכולות וירטואוזיות.

הוא בן קיבוץ (37) וחבר נען, נשוי לאַסתר ואבא של הַלל (בת חמש וחצי) ושל אוּרי (כמעט בן שלוש). שני הפרטיים שלו קופצים מבין שורות הסינגל החדש "להישטף", שיצא לאור בימים אלו.

מילים ישירות שמרעננות את האוזן ומסקרנות את עור התוף, מעלות חיוך של הזדהות או פרצוף בצורת סימן שאלה, תלוי של מי האוזן, עם לחן שמרגיש קליט מהשמיעה הראשונה.

"אורי רוצה להיות ילדה/ הוא הולכת לגן בשמלה", מבזיק הבית הראשון, ואז מתגלגל מאורי לאחותו הגדולה "הלל מכורה/ לסוכר/ למוצץ/ למסך/ לריגוש של משהו חדש", ומשם לאבא שלהם ש"חייב למצוא אמת להישטף בה".

יש כאן עיסוק בזהות מינית, או רק שיבוש חינני של ילד צעיר שמדבר בנקבה?

"אורי הקטן שומע את אחותו, את אמא שלו ואת הגננת, ולכן לדעתי מדבר בנקבה. העניין הוא מה שזה עורר בי. כי לפני כן הייתי בטוח שאני ליברל מודרני ובטח לא הומופוב, אבל בכל פעם שהוא דיבר בלשון נקבה הדאיג אותי קצת שזה יישאר ככה".

ומכורה בת חמש? מאיפה זה נולד?

"השיר נכתב לפני חצי שנה, כשהתחלתי לשים לב שהורים כמוני משתמשים בתיאורים קשים שמתאימים יותר לעולם המבוגרים כשהם מדברים על הילדים שלהם: מכור, גמילה, וגם תיאורים חיוביים, כמו חתיך הורס או כוסית־על. אז החלטתי להדגיש את המשקל שאנחנו ההורים שמים על הילדים שלנו".

"אמת להישטף בה" - זה חזק. איזו אמת אתה מחפש שם?

"לפעמים הייתי רוצה להיות שטוף מוח ולא לחשוב כל כך הרבה. וכהורה, הייתי שמח אם היתה איזו אמת או תנ"ך של איך לנהוג בכל מצב עם הילדים ולא לעשות טעויות".

איך הגיבו לשיר?

"היו מלא תגובות שאני לא רגיל לקבל. כנראה הצלחתי לעורר הזדהות אצל הרבה הורים. אהבו את התכלס ואת הכּנות. התמכרויות יש לכולנו ברמה כזו או אחרת, וגם העיסוק בזהות המינית פוגש כל אחד מתישהו. היתה אמא שהתרגשה כי גם הבן שלה אוהב ללבוש שמלות".

איזה אבא אתה?

"אני מחובר מאוד לילדים ואוהב לבלות איתם כמה שאפשר. עם זה אני מסופק מעל הראש מהשניים האלה, ומחכה שיהיו כבר עצמאים יותר, כדי לחזור ולהתאמן על הגיטרה".

תופר מנגינות

אל הגיטרה הוא צמוד מגיל 12. "יצרתי מהרגע הראשון", הוא אומר, "אבל הבשלות לפרסם את זה הגיעה רק אחרי התואר השני בגרמניה, כשהייתי בן שלושים. אבל טפו־טפו, מאז אני מפרסם לעיתים קרובות".

סובול אוחז בשני תארים גבוהים בנגינה ובהלחנה, ומתזז להנאתו ולפרנסתו בין זירות מוזיקליות שונות. ב־2012 הוציא אלבום סולו ראשון בשם HOMEPLAY, ושנתיים אחר כך יצא אלבומו השני LIKE, המורכב משירים שכתב והלחין בהפקתו של דן תורן.

"אני מופיע כסולן בנגינה בגיטרה בארץ ובעולם, ועם השירים שלי ברחבי הארץ", הוא מספר. "אני עסוק גם לא מעט בהפקה מוזיקלית של מופעים, מלמד ילדים ונוער לנגן בגיטרה, מדריך ומנצח באנסמבלים, ומלמד גם תיאוריה של המוזיקה".

האולפן שלו נמצא בלב הקיבוץ, קומה שניה מעל הכולבו. פעם, כשעוד היו תופרים לחברי הקיבוץ את בגדי הבוקר והערב וגם את המצעים ותחתוני הסבתות הפרחוניים, שכנו שם המתפרות. מוסד שנכחד.

היום הוא תופר משם שירים ומנגינות ומחזיק בחלון אסטרטגי עם תצפית ממוקדת מהאולפן לגן השעשועים הכי הומה בתנועה הקיבוצית וגם למאפיה החדשה שנפתחה בצמוד. פחמימות זה טוב להשראה.

בסינגל האחרון חברו אל סובול להקלטות שני נגנים מנען, על הבס בועז חכלילי "חבר טוב שמנגן איתי מגיל 12 ואנחנו לא צריכים לדבר יותר מדי כשמנגנים", ועל התופים ערן שיפריס, עם גנים טובים מהחמולה המוזיקלית – "האחיין שלי שמשקיע ומתפתח ויש לו את הכישרון לנגן בדיוק במידה ולא להעמיס. והוא גם אוהב את הלל ואורי וקשור אליהם וזה יוצא בנגינה".

עד כמה אתה מעורבב בהפקות ובאירועים בקיבוץ?

"בנען יש חיי תרבות עשירים מאוד, ואני אוהב מאוד להופיע וליצור בקיבוץ. יש רעב מהקהילה להרים את הרף בכל פעם מחדש. בנען יש אנשי תוכן מעולים שעובדים בתעשייה; מוזיקאים, צלמים, עורכים, מפיקים וכולי, אז תמיד יש שיתופי פעולה פוריים. למדתי הרבה מההפקות שבהן השתתפתי".

הלל ואורי מסתובבים גאים על המדרכות?

"הם עפים על השיר ומכירים אותו כמעט בעל פה. אני מבסוט שהם פתאום מזמזמים אותו בכל מיני מקומות. היו כאלה שאמרו לי שהם עוד יסגרו איתי חשבון כשיגדלו".

את "להישטף" אפשר לשמוע ביוטיוב, ב־iTunes וב־Apple music.