לאחר זכייתו בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל דוקאביב 2018, ייצא סרטו המדובר של הבמאי אופיר טריינין, בן בית ניר, "משפחה בטרנס", לסבב הקרנות בארה"ב שילווה בראיונות ובמסיבות עיתונאים.

"יצירה עם משמעות אמיתית". משפחת צוק, צילום: אלבום פרטי

בחודש דצמבר אמורה האקדמיה האמריקאית לקולנוע לבחור לטקס האוסקר את משתתפי הרשימה הקצרה בקטגוריית הסרט הדוקומנטרי מבין 100 מועמדים, שזכו בפסטיבלים שונים בעולם ובארצות הברית, בהם גם הסרט הישראלי.

הכניסה לרשימת עשרת הסרטים המצטיינים, ולאחר מכן לחמשת המועמדים הסופיים, אינה פשוטה. ולכן אמור טריינין לשווק ולעבוד באופן אינטנסיבי על יחסי הציבור של הסרט.

"אני צריך להתסיס אותו גם בקרב הציבור האמריקאי, וזה אומר 30 הקרנות בלוס אנג'לס, שבוע הקרנות בניו יורק וכוונה לקחת את הסרט לסן פרנסיסקו ולמיאמי", הסביר טריינין. "יש גם פסטיבל דוקו נחשב שבו נקרין את הסרט ונקווה לטוב".

הסרט מביא סיפור של טרנסג'נדריות. מדובר בנושא שכבר טופל בלא מעט סרטי תעודה, בטח אמריקאים. מה הערך המוסף שאתה מביא?

"הסרט הוא על זה וגם לא על זה. יצרו לא מעט סרטים על שינוי מין ויחס הסביבה לכך, אבל מעט, אם בכלל, הם המקרים שבהם האישה מחליטה להישאר בזוגיות עם הבעל שהפך לאישה. הסרט לא עוסק רק בשינוי הפיזי שעובר על עמית, אלא גם ובעיקר על גילוי עצמי, קבלה של המשפחה, חינוך הילדים לקראת השונה.

"רציתי, ואני מקווה שהצלחתי, להביא משהו אחר. הסרט גם יוצא מנקודה אישית של משפחתי בקיבוץ. אחי עמית יצא מהארון כשהייתי בן 18, וחוויתי מקרוב את השינוי שעשתה המשפחה שלנו ביחסה לעניין ולעמית".

"מאוהב בז'אנר". טריינין, צילום: שין אהרוני

יש לך סרט נוסף שאתה עובד עליו?

"בחודשים האלו, ובמיוחד בחודשים הקרובים, אהיה עסוק בהפקת ההקרנות של הסרט יחד עם מפיץ אמריקאי. אני יוצר ובמאי דוקומנטרי, ומאוהב בז'אנר הזה שמספר סיפורים מרתקים של אנשים. כל הראש שלי בזה".

ובקיבוץ שלך כבר הקרנת את הסרט?

"היתה כוונה כזו אבל ביטלתי את ההקרנה בגלל מה שאמור לקרות עכשיו בארצות הברית. היתה לסרט הקרנה מרגשת בגבעת חיים, במשמר העמק ובנען. יש רכזי תרבות בקיבוצים שאמרו לי שהנושא קצת קשה לעיכול, והם לא בטוחים שטוב יהיה לעשות זאת וזה הפתיע אותי. פרט לכך עמית צוק מרצה על הסיפור שלה במקומות שונים, ובכלל זה בקיבוצים".