מדינת ישראל צהלה ושמחה (כמנהג פורים) על זכייתם של הבמאי גיא נתיב והתסריטאי שרון מימון בפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הקצר על סרטם "עור" (Skin), אבל בדיעבד התברר כי היו ישראלים נוספים שזכו באוסקר, אף שבקטגוריות מוּכרות פחות. אחד מהם הוא האנימטור ניר אביטל (33), בן קיבוץ מצר, שהיה לו חלק בסרט "ספיידרמן - ממד העכביש". הסרט זכה באוסקר על אפקטים מיוחדים בסרט הנפשה. עוד זוכים ישראלים בגזרת האפקטים המיוחדים הם עודד גרנות על הסרט "האדם הראשון" וקובי מולדבסקי (גם הוא בסרט ספיידרמן, שעלות הפקתו נאמדה ב־90 מיליון דולר).

ניר אביטל עם האוסקר. שמחה גדולה והתרגשות אדירה | צילום: אלבום פרטי


אביטל, בנו של הכלכלן דב אביטל, מתגורר בקנדה ועובד בחברת סוני. בדומה לשני הישראלים האחרים שזכו, הוא לא עלה לבמה כדי לקבל את הפסלון המוזהב. זאת משום שעל כל סרט אנימציה עובדים עשרות אנימטורים, מאיירים ואומני דיגיטציה. תצלום עם פסלון האוסקר דווקא יש לו.


"עבדתי על הפרויקט הזה חצי שנה, אבל האנימציה על הסרט נמשכה זמן רב יותר", מספר אביטל ממקום מושבו בקנדה. "עיקר האנימציה נעשתה במהלך השנה האחרונה להפקה, אם כי מספר מצומצם של אנשי צוות עבדו כשנתיים - החל מפיתוח סגנון האנימציה הייחודי ועד לסיום ההנפשה על הסרט כולו".


מה היה חלקך בפרויקט?
"התפקיד שלי היה ליישם ולהעביר את המסר שהבמאים רצו, וזאת על הצד הטוב והברור ביותר לצופה. במהלך העבודה נהוג להראות התקדמות משמעותית לראש הצוות, לראש מחלקת האנימציה ולבמאי. כל אחד מהם כיוון אותנו למקום הכי קרוב לחזיונו של הבמאי".


איך זה נראָה בפועל?
"בכל יום עבודה קיבלנו מספר שוטים קצרים. זה אולי נשמע מעט, אבל שלא יהיו טעויות - מדובר בעבודת פרך ממש כדי להגיע לרמת הדיוק שנדרשה. אני עבדתי על כמה סצנות שונות בסרט, לרבות קווי ציור על פני הדמויות, כדרך להביע תחושות כמקובל בציורי קומיקס".


עד הפריצה הגדולה הוא היה עצמאי במגוון פרויקטים, החל מסדרות טלוויזיה, דרך סרטים ועד אפליקציות. בהמשך דרכו עבד על סרטי קולנוע באולפני ברון (סטודיו קטן וחדש יחסית), ובשנה וחצי האחרונות הוא כאמור עובד בסוני. פרט לספיידרמן היה שותף לסרט "מפלצת של מלון 3", וכיום הוא שותף לעבודה על מה שעשוי להיות עוד להיט קולנועי - "אנגרי בירדס 2".


טרם הזכייה שלכם באוסקר האם חשבת על פרסים שהצוות שלך יקבל?
"לא ממש. כולם היו מרוכזים בלעשות את הסרט הכי טוב שאפשר. התקווה היתה לקבל חיזוק ואהדה, ורצינו שהקהל יאהב את מה שעשינו. רק לאחר שהסרט יצא והתקבלו תגובות מעולות, התחלנו להאמין שנזכה בגלובוס הזהב ובאוסקר לסרט האנימציה הטוב של השנה. מובן שעם הבשורה על הזכייה היתה שמחה גדולה אצל כולנו והתרגשות אדירה".


וחשוב יותר - אילו תגובות קיבלת מהקיבוץ?
"היו מסרים תומכים מאוד מחברי הקיבוץ וכמובן מהמשפחה. הם היו גאים מאוד בהישג. בעיקר מחמם לי את הלב לדעת שאנשים נהנו מהסרט. לאחר צאתו לאור ביקרתי בארץ וצפיתי בו עם האחים שלי. היתה חוויה מיוחדת לשתף אותם במה שעשינו".


והתוכנית היא להישאר בקנדה?
"בהחלט. אני מקווה להישאר בסוני לעוד כמה סרטים, ולהתקדם בתעשייה כאן. עם זאת, אין לי תכנונים לטווח ארוך. אשמח לראות את התעשייה בישראל מתפתחת, ומי יודע אילו הזדמנויות יהיו עבורי בעתיד".


אביו דב משמש מנהל תחום במפעל קיבוצו וכן יו"ר כלכלי במעיין צבי. הוא גאה בבנו הבכור ניר על הזכייה: "ההישג של ניר שימח אותנו מאוד ומבטיח לו עוד הרבה עבודה בתחום. אכן, גאווה קיבוצית".