הסופרת יעל נאמן, בת קיבוץ יחיעם ומחברת הספר המדובר "היה היתה" (הוצאת אחוזת בית), נבחרה לרשימה הקצרה של מועמדי פרס ספיר שמוענק בחסות מפעל הפיס. שני ספריה הקודמים של נאמן, "היינו העתיד" (2011) ו"כתובת אש" (2013), הגיעו לרשימה הארוכה של המועמדים לפרס בשנים שבהן יצאו לאור, אבל לא העפילו לרשימת חמשת המתמודדים האחרונים.

"תמיד תהיה פינה חמה בלב לקיבוץ". נאמן, צילום: תומר אפלבאום

הפעם, כך על פי ההערכות, לספרה של נאמן סיכויים גבוהים להיבחר ולתגמל אותה בסכום של 150 אלף שקלים, בנוסף על 60 אלף השקלים שכבר קיבלה, ותרגום של היצירה לשתי שפות זרות.

"אני לא חושבת שהספר יזכה", אמרה נאמן בצניעות למיינט קיבוץ, "ההימור שלי הולך על הספר של אתגר קרת ('תקלה בקצה הגלקסיה'), או על עלא חליחל ('להתראות עכו'). בכל מקרה אני שמחה על מה שכבר קרה ועוד יקרה עם הספר.

"שני ספריי הקודמים עסקו בהוויה הקיבוצית, זו של ילדותי ונעוריי, והפעם הלכתי לנוף האורבני של חולון ותל אביב ולגיבורה שהיתה במציאות שהייתי צריכה לחקור אודותיה. שני הספרים הקודמים התבססו על חומרי ארכיון של יחיעם ועל זיכרונות אישיים".

הספר "היה היתה" עוסק בפזית פיין (המבוססת על דמות שהיתה באמת) שלקראת סוף חייה החליטה להשמיד כל זכר לקיומה. היא מבקשת שלא לערוך הלוויה, ושלא ידברו בה לטוב ולרע. היא השמידה דברים שכתבה וגזרה דמותה מתמונות.

נאמן, שפגשה בפיין רק פעם אחת בחייה, אספה עדויות מאנשים שהכירו והוקירו אותה. בדיעבד התברר לה שמרבית מכריה של פיין, ממש כמו הגיבורה עצמה, באו ממחנות עקורים, סבלו מאלימות של הורים ו/או בני זוג והיו על מפתן הבלימה מבחינה נפשית (פיין אושפזה מספר פעמים בחייה).

הדואליות של פיין - מחד מסוגרת ודיכאונית ומאידך בעלת חוש הומור ומוכשרת - תיארה למעשה דור שלם של בנים לניצולי שואה שמעולם לא השתחררו מהעבר ומהשפעת הסביבה.

יש בספר משהו שמתכתב עם אלו שקדמו לו, ושסיפרו על הקיבוץ ועל מייסדיו ניצולי השואה?

"הוא שונה משני הספרים שהוצאתי לפניו, אבל התיאור של הדירות הקטנות בתל אביב אולי משיק לתיאור הדירות הקיבוציות - כמו גם העיסוק השולי בשואה.

"בניגוד לספרים הקודמים הפעם הגעתי לסביבה שלא הכרתי, אורבנית ומנוכרת הרבה יותר, וגם צורת איסוף החומר היתה שונה לגמרי. אני מדמה את הכתיבה שלי לשייט בסירה שקרקעיתה זכוכית והיא נעה על פני היבשה.

"אני מגיעה איתה ליחיעם, לכברי, לנהריה, לחולון ולתל אביב. משליכה רשת גדולה ולא מחכה, ושולה מהאדמה פריטים רבים מהם אני יוצרת סיפור".

עטיפת הספר

ומה את מתכננת מבחינת הכתיבה לעתיד הקרוב?

"אני ממש לא יודעת. כשכתבתי את הספרים הקודמים ידעתי מה אני רוצה לעשות בהמשך והפעם אין לי קצה של רעיון. אבל גם זה יגיע".

את עדיין פוקדת את הקיבוץ?

"בשבת הקרובה אני ואחיי והמשפחות שלנו נפגש ביחיעם ונעלה לקבר של ההורים. בשגרה אני מבקרת לפחות פעם בחודשיים, וגם יצא לי להרצות בפני החברים אחרי כל ספר שיצא, בעקבות הזמנה של רינה גל המקסימה. זה תמיד מאוד מרגש אותי למרות שלא נשארו הרבה חברים ותיקים עליהם כתבתי, וגם הקיבוץ השתנה לגמרי. תמיד תהיה לי פינה חמה בלב לקיבוץ ולאנשיו".

טקס הענקת פרס ספיר ייערך ב-21.1. הרשימה כוללת את ניר ברעם, מירב נקדי סדי, עלא חליחל, אתגר קרת ויעל נאמן.