מה עושה אבא מאושר שמחתן את בתו הצעירה? מבקש מחברו הטוב, שהוא ממש במקרה במאי, מתנה מיוחדת: תפקיד בהצגה. והנה, מתברר שכאשר יש לך חברים טובים, כאלה שלוקחים אותך ברצינות גם כשאתה חצי צוחק, אפשר לעוף אִתם רחוק.

לפני שנה וחצי, קול ששון וקול שמחה, נזרקה הבקשה לחלל האוויר הצוהל. אבי הכלה, השחקן יוסי כרמון, חבר הקיבוץ הדתי סעד, הזמין לחתונה של בת הזקונים את הבמאי יעקב אמסלם, ולא השאיר לו מקום לספק שהדבר שהכי ישמח אותו בעולם – הוא לשחק. כן, גם בגיל שמונים. ככה זה כשהתשוקה בוערת מבפנים.

אמסלם והמנהל האמנותי של תיאטרון הנגב, איסי ממנוב נוריאל, חשבו איך לממש את השאיפה של השחקן הוותיק והוציאו קול קורא לכותבים. הם קיבלו ארבעים מחזות, אבל אף אחד מהם לא קלע למטרה. אמסלם, במאי תיאטרון ותיק, לא נשאר אדיש אבל גם לא הרים ידיים, התיישב וכתב בעצמו עבור כרמון מחזה, בהשראת אביו שנפטר.

יוסי כרמון ואופיר אמסלם. סבא אברהם שנעלם להודו חוזר אל חיי נכדתו הציירת (צילום: אייל בריברם)

כעת, רגע לפני שעולה המסך, הם שרויים בהתרגשות שיא לקראת הצגת הבכורה, שתתקיים ב-20.8 על בימת "צוותא" בתל אביב. משם ימשיכו כהצגה נודדת למקומות שונים בארץ. על הבמה שני שחקנים בלבד: כרמון והשחקנית הצעירה אופיר אמסלם. כן, שם משפחתה אינו מקרי – היא בתו של הבמאי.

בהצגה, "סבאבא" – קומדיה אנושית רגישה בהפקת תיאטרון הנגב –מופיע יום אחד סבא אברהם בבית שעזב לפני שנים רבות, שם גרה נכדתו. הסב ניסה לממש את עצמו אך החיים לא ממש האירו לו פנים והוא נשאר הרפתקן בודד, חסר כול.
ויקי, הנכדה, היא ציירת מצליחה בת 26, המתגוררת בבית סבתה שנפטרה. היא מנהלת את חייה תחת המוטו של אביה, איש צבא לשעבר: "ההרפתקנות היא האויב של האדם השפוי!"

הצהרות לחוד ומציאות לחוד. "גנדי", הלוא הוא סבא אברהם הנעלם, חוזר אל חיי נכדתו ללא שום הודעה מוקדמת. הוא עזב את המשפחה בפתאומיות לפני 25 שנה, להודו. המפגש בין היוצרת החיה חיי נוחות לבין הזקן ההרפתקן סוחף את שניהם לתוך מערבולת של רגשות וזורק אותם אל חוויות מסוכנות, מצחיקות והזויות. גנדי מתמודד עם תפקיד "הסבא המייעץ", ובו בזמן מגלה מחדש מהי משפחה, לטוב ולרע.

מאבקים – פנימיים וחיצוניים – מוכרים לכרמון כשחקן. הוא נזכר ומספר איך נאבק בצעירותו, כשחיידק המשחק בער בכל נים בגופו, מול הציווי הקולקטיבי של חיי קיבוץ. תחילה התעקש ועמד על רגליו האחוריות שיאשרו לו לצאת ללימודי משחק בסמינר הקיבוצים ולאחר מכן הצטרף לעתודה של תיאטרון חיפה. בתיאטרון רצו את השחקן הדתי המוכשר, אבל לקיבוץ זה התאים פחות והוא התנגד. יוסי נאבק עם עצמו והחליט לבחור בחיי הקיבוץ. הוא ויתר על עבודה עם הבמאית האגדית נולה צ'לטון ועם התחככות בימתית עם השחקנים מוני מושונוב, סנדרה שדה ושלמה בראבא. "אני לא מצטער", הוא אומר. "אז לא התקדמתי בתוך הברנז'ה, אבל עשיתי לא מעט".

על הבמה. בתיאטרון רצו את השחקן הדתי המוכשר, אבל לקיבוץ זה התאים פחות (צילום: אייל בריברם)

עד לפני כשנתיים קם כרמון מדי בוקר לעבודתו בלול של סעד, ובמשך השנים עבד גם ברפת, בפלחה, "ואיפה לא". במקביל לעמל הקיבוץ היה שם תמיד המשחק, והוא שחקן תיאטרון פעיל שהופיע גם בשני סרטים: "שורו" ו"ילדי סטאלין". "זה חלק ממני. בלי משחק אין לי חיים", הוא מצהיר בחיוך. "כבר כילד, כשהייתי רואה הצגה היו נפקחות לי העיניים והייתי עף עם הדמיון". כיום הוא פנסיונר עסוק, ועדיין עובד בקיבוצו כנהג של חברת הנוער וכשומר לילה.

כרמון עלה לארץ ממצרים עם אחיו, והוריהם הצטרפו מאוחר יותר. הוא היה בחברת נוער בעין הנציב ואחר-כך הצטרף לגרעין בסעד, שם פגש את עדנה, לימים אשתו. הם הורים לשישה ילדים וסבים ל-13 נכדים. "אף אחד מהם לא נשאר בקיבוץ ואף אחד מהם לא נשאר דתי".

וזה צובט בלב?
"בהתחלה קצת... אבל הגעתי למסקנה שכל אחד חי לפי רצונו, והעיקר שהם בני אדם. זה הכי חשוב. הם מאוד אוהבים לבוא לקיבוץ וללכת לבית הכנסת".

יש קונפליקט בלהיות שחקן דתי?
"כן, יש מצבים שכן. הרבה פעמים הייתי הולך לאודישן והיו אומרים לי 'אנחנו מאוד רוצים אותך אבל מפני שאתה לא משחק בשבת – זה לא אפשרי'. גם אני שמתי סייגים לאורך הדרך כי הרגשתי שאני מייצג את הקיבוץ ולא יכול להופיע בתפקידים חושפניים, או בכאלה שגורמים לקונפליקט".

איך הייתה העבודה על ההצגה?
"כיף לעבוד עם יעקב אמסלם. אנחנו חברים עשרות שנים, הוא במאי מקצוען, אבל לי חשוב יותר הבן אדם שהוא. ואופיר, הבת שלו, מדהימה. מי שרוצה ליהנות מהצגה – כדאי לו לבוא לראות".

בקיבוץ אתה בוודאי חורך במות.
"ברור. תמיד מבקשים ממני להופיע ואני בא בכיף וגונב להם את ההצגה. בעיקר בפורים, שאצלנו זו מסורת – מעלים מדי שנה מחזמר בהשקעה רצינית".

עד מתי תמשיך לשחק?
"שאלוהים ייתן לי עוד הרבה שנים של כוח, רגש ושמחה, להופיע כמה שרק אפשר". אמן.

"סבאבא", תיאטרון צוותא תל אביב, 20.8 
כרטיסים בטלפון 03-6950156. ההצגה ניידת וניתן להזמינה גם לקיבוצים.