משה טנא ז"ל, מי שהיה המנהל של צוותא במשך 19 שנה, נפטר בתחילת החודש שעבר לאחר מאבק במחלה קשה.

לא חשש להופיע בפני מאות אנשים. המפיק והבמאי עידו דגני בערב, צילום: ברני ארדוב

ביום שישי האחרון, לציון 30 למותו, התקבצו במועדון התל אביבי עשרות רבות של אומנים, חברים מתחנות שונות בחייו, בני משפחה וחברים מקיבוץ גת לערב זיכרון ופרידה מהאיש שידע לנסוך חיוך גם ברגעים קשים.

בחודש ספטמבר האחרון אמור היה להיערך באותו המקום ממש ערב הוקרה לטנא בהשתתפותו לציון שנתו ה-70.

הערב בוטל עקב מחלתו, אבל חומרים שונים שהוכנו לקראתו הועלו בערב הפרידה בסוף השבוע מלווים בדמעות ובצחוק, בזמר עברי ובקטעי תאטרון, בפרקי חיים באמצעות סרטונים ותמונות, בדברים מרגשים של מוקירי זכרו ועוד. יומיים לפני האירוע טנא אמור היה לחגוג את יום הולדתו ה-71.

בעמדת המנחה, שהיתה כה טבעית ומתבקשת עבור טנא עצמו, עמד הפעם השחקן דביר בנדק. בנדק עבד לצדו של טנא במשך 12 שנה, כמפיק וכמנהל התפעולי של צוותא, וסיפוריו על המנהל המוכשר שאהב וקידם תרבות כל חייו הבוגרים, וכמובן על העזר כנגדו לולה ז"ל, עוררו גלי צחוק בקרב הנוכחים.

בזה אחר זה עלו לבמה עדנה גורן ונתן סלור (נכדו של נתן אלתרמן ובנה של תרצה אתר), שביצעו משירי המשורר האהוב על טנא – אלתרמן. ארבע בנות מההרכב "שירת העצבים", שנולד בצוותא והפך קלאסיקות ישראליות לעקיצות פוליטיות מרות מתוקות, ביצעו כמה קטעי שירה בנוסף לשיר שחובר במיוחד עבור טנא.

עורר גלי צחוק. בנדק, צילום: ברני ארדוב

בנוסף הועלה קטע תאטרלי של אנסמבל "ציפורלה", שגם הוא החל את דרכו במקום. אריק סיני זימר שיר פרידה, קובי לוריא ועידו דגני, יוצרים מוכשרים וידידים קרובים של טנא, הקדישו לזכרו דברים מרגשים ומצחיקים כאחת. ענת, בתו של טנא, נפרדה והודתה לנאספים בשם המשפחה.

עוד סופר מפי נציגת גת על החבר שלא חשש להופיע בפני מאות אנשים בערבי תרבות בתל אביב, אבל רעד מפחד כשעשה זאת בפני חברי קיבוצו. גם קליפ מושקע על תחנות חייו הוקרן על גבי מסך ענק.

רק דמותו של טנא עצמו, שנהג להגיח כשצריך היה להגיש קטעי קישור או להודות לאומנים שעלו וירדו מבימת צוותא, היתה חסרה בצהרי שישי הגשומים והעצובים.

"מפגש החברים והאומנים נולד במהלך השבעה לטנא, ורבים חשבו שהוא צריך להתקיים בצוותא", סיפר חמי סל, מפיק אירוע הפרדה. "המשפחה היתה שותפה מלאה לארגון וגייסנו גם את הצוות של צוותא, ההנהלה, ארגון חבצלת והתנועה הקיבוצית.

"בגלל שזה נערך בשישי לא הגיעו רבים שהביעו נכונות להשתתף. גם מזג האוויר הסוער גרם לכך שהיו כאלו שנתקעו בכבישים והחמיצו את האירוע. למרות כל זאת הגיעו רבים.

"מי שלא הצליח לקחת חלק בערב עצמו יוכל לצפות בסרט שצולם ויפורסם בקרוב. אני מודה לכל מי שנטל חלק על הבמה, בצד הטכני, בקבלת הפנים ועוד. במיוחד אני מודה למשפחה של טנא. אני אוהב את האיש ומתגעגע אליו".