ד"ר אלקה יפה (74) גדלה בטבעון, והתגייסה לגרעין נח"ל שהקים את אילות. לימים קבעה את משכנה בקיבוץ אלונים, שם היא חברה ב־47 השנים האחרונות. רוב שנותיה עסקה בחינוך, תחילה ברמה המקומית, ואחרי כן במכללת אורנים, שם הכשירה מורים.

"האנשים האלה לא הולכים להתבטל עכשיו בבית". תחרות קלנועיות, צילום: עמית מגל

"כשיצאתי לגמלאות מאורנים, לפני שבע שנים, החלטתי שהיה לי די בתחום החינוך, ושאני רוצה להתמקד במה שחשוב לגיל הבוגר. התחלתי לרכז מידע מהעיתונות, מהמרשתת, מהטלוויזיה, מהרדיו ומחברות וחברים קרובים ומנוסים.

"התחלתי לתכנן את התוכנית האישית שלי. היתה לי תמיד תוכנית ברורה קדימה. הבנתי שאני עומדת לפני מציאות חדשה, לא רק עבורי אלא עבור כל בני גילי, מה שנקרא הגיל השלישי".

עם העלייה בתוחלת החיים, הבינה, יש עוד 30-20 שנה לחיים עשירים ומלאים שצריך לתכנן, גם לטובת האנשים עצמם, ומתוך כך גם למען החברה.

יש כיום בישראל מיליון בני אדם בגיל שישים פלוס, והסטטיסטיקה מראה כי 470 אלף מהם נמצאים יום־יום בגוגל ובפייסבוק. "אלה אנשים שעבדו כל חייהם, וזה לא שהם הולכים עכשיו להתבטל בבית. יש הרבה מאוד אנשים בגיל הזה עם אנרגיות, מרץ, רעיונות וקשרים", היא מסבירה.

"בשנים הללו הגעתי למידע חשוב ומעניין על אריכות חיים ועל דרכים להתמודד עם בעיות העולות בגיל הזה. אני עסוקה בזה בהתנדבות יום ולילה".

למחרת הפרישה שלה מהמכללה, החליטה יפה לבנות אתר אינטרנט (פורטל), שער וצומת מידע המרכז, מסנן ומארגן את המידע הרב המצוי באינטרנט וברשתות החברתיות. המטרה המרכזית של פורטל המידע "מעגלי חיים 60+" היא לתרום לכל מי שרוצה לשפר את איכות החיים בעשרות השנים לאחר היציאה לגמלאות.

"החלטתי להעלות לאינטרנט את אוצרות המידע שריכזתי. ראיתי את פיתוח הפורטל ואת העלאת התכנים כשליחות חברתית חשובה. מניסיוני לאורך החיים, ידעתי, ובעיקר הרגשתי, שכשאני חולקת מידע וידע עם אנשים אחרים, אז יש לי יותר".

בשנתיים האחרונות הורחב ושודרג הפורטל הודות לחומר שאספה, וכן הגיעו בקשות לפרסם לקהל היעד מוצרים ושירותים.

"עיקר המטרה הוא שבמקום חיפוש בגוגל, לגולשים יהיה מקום וצומת מידע שיספק תשובות ועזרה. יש למשל מידע בנושאי פנסיה ובתחומים רבים נוספים המעסיקים אנשים הנמצאים במעבר לקראת היציאה לפנסיה או שהם כבר פנסיונרים.

"נוסף על כך רצינו לפרסם ולהנגיש מידע לבני +60 במטרה להעלות אצלם את המודעות ואת המוטיבציה לשיפור איכות חייהם. הערך המוסף שלנו הוא בהפיכת מידע לידע תוך כדי חוויית משתמש המטפחת תשוקה לחיים טובים ומעניינים בגיל השלישי".

איך היו התגובות?

"בכל תקופת הפיתוח הראשונית קיבלתי קולות רבים מהסביבה הקרובה וגם מהרחוקה. התחלתי לטפח תהליך של איתור צרכים נוספים של אנשים לקראת היציאה לפנסיה. הבנתי שאני הדוגמה לגמלאית הצעירה ברוחה, הסקרנית לדעת יותר ומעוניינת לתכנן תקופת חיים איכותית מכל הבחינות.

"עסוקה בזה יום ולילה". יפה, צילום: אלבום משפחתי

"למדתי שיש מגוון רב של צרכים של גמלאים אחרים. התחלתי להיפגש ולהכיר עמותות ותיקים, ארגוני גמלאים, יזמים ותיקים ואנשים שהגיעו לתובנות ולמסקנות חשובות. אימצנו את המושג מגה חיים.

"הרחבת החשיפה בפורטל מאפשרת לנו לשאוף לחזון של העלאת התרומה של דור הוותיקים לחברה בכלל, ולדימוי העצמי שלהם עצמם בפרט. היא מאפשרת להגיע, לעזור ולקדם את האוכלוסייה הוותיקה בישראל. צבי לניר בספרו 'גיל התבונה' מצביע על האפשרות להפוך את הגיל השלישי לנכס כלכלי במקום לנטל".

יש סיפורי הצלחה?

"הניצנים הראשונים כבר נראים. הגיע אלינו איש נמרץ ומלא אנרגיות, בן 81, והציע מיזם חדש - הקמת קהילות פנסיונרים פעילים ומרוויחים בכיף מבוססי מיקום. שמחנו לעזור בתשתיות שלנו, כי הרעיון הוא בכיוון הנכון בנוגע להתפתחות פורטל המידע.

"אנחנו נמצאים עתה בתהליך של העברת שאלונים ומיפוי התוצאות. הדרך עוד ארוכה, אך לוח דרושים לפנסיונרים כבר עושה חלק מהעבודה המתבקשת.

"נוסף על זה פועל אצלנו מומחה בפיננסים הנותן ייעוץ ומדריך באשר לזכויות של אזרחים ותיקים. מכללה גדולה במרכז הארץ הכירה בצורך העולה מהשטח להכשיר אנשים להיות מנחים מנטורים לגיל השלישי. קורס לימודי תעודה בנושא זה ייפתח בתחילת השנה הבאה. אנחנו עוזרים בגיוס מתעניינים ונרשמים לקורס המיוחד הזה".

מי מממן את הפרויקט?

"המשאבים הם במימון עצמי ובתוספת פרסומות נבחרות לשירותים ולמוצרים המוסיפים ערך אמיתי לחיים של האנשים בגיל השלישי".

ומה הלאה? ליפה יש תוכניות רבות. הראשונה תקרה כבר בחודש אוגוסט, אז ייערך הכנס הווירטואלי "אושר, חיים בריאים התפתחות ואריכות ימים בגיל השלישי". 12 מרצים בתחומים רלוונטיים לגיל זה ישתתפו בו.

"אנחנו מאמינים כי הכנס הזה יהווה קפיצת מדרגה מבחינת המודעות לפוטנציאל הטמון בגיל השלישי", סיכמה.