דורות של ילדים בשפיים מכירים את "עוגת הגבינה של כוכבה" שהפכה לסמל בקיבוץ. בימי הולדת, בחגים ובאירועים שונים מופיעה העוגה ומצליחה לנצח עוגות מפוארות של קונדיטוריות נחשבות למרות הפשטות שלה, ואולי אף בזכותה.

מופיעה בכל חגיגה. קרמר והעוגה, צילום: באדיבות שפיים

הפנים מאחורי עוגת הגבינה המיתולוגית היא כוכבה קרמר בת ה-72, אבל לא רבים יודעים שהמתכון קדם לה ותחילתו עוד בימיו הראשונים של הקיבוץ בן ה-90.

"עבדתי בבית התינוקות עם חברת קיבוץ ותיקה, ממייסדות שפיים, מלכה גבירץ. הרבה דברים למדתי ממנה, אבל זו עוגת הגבינה שהפכה למתכון המנצח שלי".

בסוף שנות ה-60, אחרי מלחמת ששת הימים, הכירה גבירץ לקרמר את המתכון ואף ליוותה אותה בפעם הראשונה שאפתה אותה.

"הכנתי את העוגה למשפחה והתגובות היו נלהבות. באותה תקופה עבדתי בבתי הילדים, בפעוטון, עם ילדים בגילים שלוש-ארבע. בימי שישי הייתי מכינה את עוגת הגבינה". שם, מהילדים ומההורים, העוגה החל לעשות לעצמה שם.

המטפלת מבית הילדים הפכה למלכת עוגת הגבינה, הרבה לפני שבכל בית ידעו לאפות כמו קרין גורן. "העוגה שימשה אותנו לכל אירוע וחגיגה. היא היתה כוכבת ימי ההולדת בקיבוץ. מהר מאוד החברים החלו לבקש במיוחד שאכין את העוגה".

קרמר עם הנכדים. צילום: באדיבות שפיים

ומה סוד כוחה? "עוגה פשוטה ממוצרים שהיו כאן גם לפני 50 שנה. לא מתחכמת. לכן אי אפשר להתחרות בה. אם היינו עושים אותה עם הקצפות שיש היום, היא לא היתה אותו הדבר. יש לאחרים עוגות נהדרות, אבל החברים בקיבוץ תמיד אומרים שזו העוגה שלהם.

"יש בה משהו שמזכיר טעם של פעם. עכשיו יש לי עשרה נכדים והם לא מוותרים עליה. עם כל העוגות המיוחדות שיש היום הם תמיד מבקשים אותה, ואם אני מנסה להכניס עוגות אחרות הם לא נותנים. הילד הגדול שלי, זאביק, בן 50 ומסרב לכל עוגה אחרת".

מתכון

לבצק:

2\1 חבילת מרגרינה

4 כפות סוכר

3 חלמונים

כפית אבקת אפיה

1 חבילה סוכר וניל

2\1 1 כוסות קמח רגיל

כף שמנת (גביע)

2 כפות חלב

אופים על 180 מעלות 20-15 דקות. לא להזהיב את הבצק עד הסוף. בזמן שהבצק בתנור, נכין את המלית.

בקערה:

2\1 קילו גבינה לבנה 5%

3 חלמונים

2 כפות גדושות של קורנפלור

2\1 כוס סוכר

1 גביע שמנת (פחות הכף של הבצק)

4-5 כפות יין מתוק של שבת

לערבב הכל טוב טוב יחד ולקרר.

בקערה נוספת להקציף:

6 חלבונים

חצי כוס סוכר

אופים את הבצק עד שמזהיב, אבל לא אפוי לגמרי. להוציא מהתנור.

את הגבינה לערבב בכלי.

לערבב את הגבינה עם הקצף.

למזוג את המלית על הבצק שיצא מהתנור ולהחזיר לאפיה של רבע שעה בטמפרטורה של 100 מעלות (לא לחכות להזהבה, מספיק לראות שהמלית יציבה ולא דביקה). לאחר שהעוגה מוכנה, להכניס לקירור. ניתן להוסיף שוקולד מגורד לפני ההגשה.