קצ'קה. "מנסה להביא את הרגשות הפנימיים שלי" | צילום: אייל פאר

   

בתחילת חודש נובמבר (5.11) תפתח בבית אמנים סמוך לבניין האופרה בווינה, בירת אוסטריה, תערוכת אומנות שהנושא המרכזי שלה הוא רגש בצבעים.

אמנים מאירופה, בהם גם כמה מישראל, יציגו עבודות אומנות בטכניקות שונות. שגית קצ'קה, חברת נצר סירני, מאסטרית בפיסול קרמי (קדרות) נוסף על עבודתה כמטפלת אלטרנטיבית, תציג בתערוכה פסלים בגודל 120 ס"מ המדמים ארמונות הצבועים, בין השאר, בזהב אמיתי.

למרות שקצ'קה מתגוררת בבית קיבוצי לא מפואר בדומה לארמונות שהיא מפסלת, דווקא הבתים המפוארים והטירות שבהם ביקרה הקנו לה תחושה של בית מהבחינה הרגשית, ולא הפיזית.

אולי הדבר קשור לילדותה של האמנית בדימונה, שם נולדה וגדלה טרם נישואיה לבן נצר סירני, ולפנטזיות מדבריות שנשאה בלבה.

הפסלים של קצ'קה עשויים באובניים (טכניקה שמשמשת לרוב ליצירת כלים קראמיים), ומה שמייחד אותם אלו חללים פנימיים עם מוטיבים היסטוריים, גותיים, מזרחיים וסוריאליסטיים.

"פעמים רבות אני מסתכלת על הבית כעל מרחב של חיים, חברות, מפלט אל משפחתך ואל השלווה של חייך", סיפרה קצ'קה. "אחרי שחיפשתי זמן רב את התחושה של בית ועברתי מעל ל-30 בתים, כשביקרתי בטירות ובבתי מגורים מפוארים הרגשתי באופן מובהק תחושה של בית.

"הבנתי שהבית הוא הרגשה אליה אני מביאה את הלב. אני חוקרת את החלל, את הלב ואת הקירות שבהם אני חיה כדי להיות מסונכרנת. בכל עבודה אני מנסה להביא את הרגשות הפנימיים שלי".

תשע שנים היא חיה בנצר סרני, נשואה לאילן, מתופף ומורה לתיפוף. אם לשלושה ילדים. את זמנה מחלקת קצ'קה בין פיסול קרמי והוראת קרמיקה, לבין טיפול ברפואה משלימה. "על הארמונות שלי אני עובדת שנתיים, ושמחה על כך שהם נבחרו להיות מוצגים באוסטריה לצד עבודות נוספות של אמנים מהארץ ומהעולם".

את עצמך תלווי את הפסלים לווינה?

"לא חושבת. איאלץ להיפרד מהם לשבועיים. הם יעמדו שם בזכות עצמם".

והילדים נוטים לאמנות שלך או למוזיקה של אבא?

"אני חושבת שגם וגם, אבל בדומה לשאר הילדים בקיבוץ הם בעיקר אוהבים ספורט. נשמח במה שיבחרו לעשות".