מאמן האתלטיקה אנטוניו סנטורי הלך בסוף שבוע האחרון לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. סנטורי, בן 72 במותו, נחשב לסמכות מקצועית בעלת שיעור קומה ולדמות מוכרת בעולם הריצה והאתלטיקה בארץ ובעולם.

מרגיש כמו מיכאלאנג'לו. סנטורי, צילום: מתוך הכתבה בערוץ הראשון

הוא החזיק בביתו בלמעלה מ-1,000 ספרים שעסקו בתחומים אלה. בעברו הרחוק היה תושב רוחמה, ומאוחר יותר חבר אדמית אותו עזב לאחר גירושיו. סנטורי הקים את מועדון הריצה של מטה אשר, שהוציא מתוכו אלופים רבים בגיל הבוגר והנוער.

52 אלופי ישראל בריצות שדה ומרתונים התאמנו אצל יליד איטליה נמוך הקומה וחם המזג, שנחשב למגלה כישרונות – בעיקר בקרב בני הקהילה הבדואית והאתיופית בגליל המערבי.

סנטורי נולד לאב נוצרי ולאם מוסלמית. לאחר שחרורו מיחידת העילית של הצנחנים בצבא האיטלקי החל לטייל בעולם. במהלך מסעותיו החליט לבקר גם בישראל לשבועיים, שהפכו לשנות חיים ארוכות.

הוא הגיע לקיבוץ רוחמה בצפון הנגב, שם שימש כרועה צאן. לאחר מכן עלה צפונה לאזור אדמית וגרנות הגליל.

בתקופה זו בחלקה הצפוני של המדינה הקפיד על אימוני ריצה, ומשך אחריו רבים מאזור מגוריו. הוא הקדיש חלק ניכר מזמנו לאימון רצים למרחקים ארוכים, כשהנשים שהתאמנו תחתיו נחשבו לפורצות דרך בתחום ריצת הנשים בישראל. גם כשבקהילה הערבית ביישובים סביב התנגדו לראות את הנשים רצות במכנסיים קצרים, האהבה שהחדיר בהן סנטורי לענף גברה על הכול.

בין כל האתלטים שעברו תחתיו בולטים השמות של שם-טוב סבג (כיום שמי שגיב) והיילה סטאין, אותו משך סנטורי מאתר הקראוונים חצרות יסף, שייצגו את ישראל במשחקים האולימפיים.

סנטורי גם ליווה את מרתון טבריה מיום היווסדו, ורץ במסגרתו ארבע פעמים. שיאו האישי עמד על 3:15:38 שעות. בכתבה ששודרה בערוץ הראשון ב-2015, אמר סנטורי לכתב דני דגן: "כשאני לוקח ילד בן 12, ומאמן אותו להישגים בגיל 23-22, אני מרגיש כמו מיכאלאנג'לו שפיסל פסל".

ב-2011 העניק לו איגוד האתלטיקה בישראל את אות עמית כבוד לו היה יותר מראוי.

בשנים האחרונות נלחם סנטורי במחלת הסרטן וחבריו מהריצה והאתלטיקה שראוהו מפעם לפעם בתחרויות ובמרוצים, נעצבו לראות אותו דועך ואת המחלה מכריעה אותו. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בשלומי ביום ראשון האחרון.