גאווה ישראלית וקיבוצית מענף הלחימה. רועי אולמן בן ה-17, בן נען, הוכתר בסוף השבוע לסגן אלוף אירופה לנוער באגרוף תאילנדי בקטגוריה של עד 71 ק"ג.

לדעת לעמוד במצבי לחץ. אולמן (משמאל) אחרי הניצחון בחצי הגמר

בתחרות שהתקיימה בפריז ניצח אולמן מתמודד פולני שנחשב על הנייר לטוב ממנו בהרבה, ובגמר הפסיד ללוחם רוסי חזק במיוחד. בחודש יולי האחרון הוכתר אולמן, בנם של שרון ואילן, כאלוף ישראל לנוער באגרוף תאילנדי במשקל של עד 75 ק"ג.

האגרוף התאילנדי הוא ענף לחימה עתיק שיובא מהמזרח הרחוק ובו מותר להכות בכל הצורות, פרט לנגיחות, מכות בגב ובאזור החלציים. ישנו שימוש רב ברגליים, באגרופים, במרפקים ובאחיזה על מנת להפיל את היריב.

רועי אולמן מתאמן בכל ימות השנה, בדומה לנערים נוספים מקיבוצו, במכון טים הייזלר. מי שעומד בראש המכון המונה כמה סניפים הוא רועי הייזלר, לשעבר אלוף ארה"ב באגרוף תאילנדי. הוא היה גם מאמנו הצמוד של אולמן הצעיר.

אילן, אביו של רועי ומאמן נבחרות ישראל ברכיבת אופניים, מסביר שההישג של בנו הוא נדבך נוסף בדרך להתברגות עתידית בנבחרת הבוגרים ובתחרויות קשות וחשובות יותר. הוא גם מבהיר שהכישלונות חשובים יותר מהניצחונות מפני שמהם אפשר ללמוד יותר ולהתכונן לאתגרים המרכזיים.

"המאמן של רועי, שמדריך לא מעט אלופי עולם ואירופה, לא ראה כמטרה עיקרית להביא אותו להיות אלוף אירופה לנוער, אלא דאג להכין אותו לקרב כמו שהוא עשה לקראת אליפות ישראל בנוער", אומר אילן, "הוא הולך איתו עקב בצד אגודל כדי שיתקשח, ילמד גם מכישלון ויידע לעמוד במצבי לחץ.

כמו משפחה. עם המאמן הייזלר

"ידיו ורגליו של רועי היו קצרות מדי בקרב המכריע מול הרוסי, וזה מה שהכריע את התוצאה. לא היה כאן מקום לאכזבה אלא ללמידה ולהסקת מסקנות. רועי עבר תהליך כלוחם וזה מה שחשוב. צריך להבין שמכון טים הייזלר לא עוסק רק באמנות לחימה נטו, אלא גם, ובעיקר, בהקניית ערכים של השתייכות למשפחה, כבוד הדדי, יחסי אנוש וכיוב'. מדובר במועדון מדהים ובחבר'ה מקסימים".

האגרוף התאילנדי אמור להפוך להיות אחד מענפי הספורט האולימפיים באולימפיאדת פריז בעוד כשמונה שנים, ובמשפחת אולמן מקווים שגם רועי ייכלל במשלחת הישראלית כחלק מקבוצת המתאגרפים.

היה גורם כלשהו שהתקשר מישראל כדי לברך את הבן שלך ואת מאמנו?

"ממש לא. גם רועי הבן וגם רועי המאמן לא מצפים לכך. הם לא ממש חושבים שמדובר במשהו חסר תקדים שראוי לציון מיוחד. הוא מעדיף להתחרות ולא להתפרסם ברבים. אולי בנבחרת הבוגרת זה כבר יהיה אחרת. היום (ראשון) הוא אמור לשוב ארצה ולהמשיך בשגרה".