משרדי החינוך, התרבות והספורט פרסמו את רשימת בתי הספר המצטיינים בתחומי הספורט השונים בהם ייצוג נכבד לאלה הקיבוציים – בעיקר בענפים הקבוצתיים.

רצוי להגיע ראשונים לקו הסיום. נבחרת הבנות של בית הספר ביפעת

בכדורסל אין ולו בית ספר קיבוצי אחד, אבל בכדורעף נמצאת נבחרת בית הספר אופק מטה אשר בעברון של כיתות י'-יב', שזכתה במקום הראשון בשכבת הגיל שלה.

בכדורעף חופים הגיעה קבוצת תלמידי י'-יב' של מעיין שחר מעמק חפר למקום הראשון בבנים. כך גם קבוצת כיתות ט', וכיתות ז'-ח'. במקצה אופני ההרים הגיעו תלמידי ז'-ח' של עמק חרוד למקום הראשון, ובכושר גופני כבשו את הפסגה תלמידות אשל הנשיא ותלמידי מקיף צופית מכפר מנחם.

אבל ההישג אולי המרשים מכולם הוא של תלמידות ותלמידי בית הספר האזורי העמק המערבי מיפעת בתחום הניווט הספורטיבי, שקטפו את המקום הראשון בדומה לשנים עברו.

בשנה שעברה הגיעו נבחרות הבנים והבנות בשכבת יא'-יב' למקום הראשון וזכו במדליות זהב אישיות וקבוצתיות. תלמידי שכבה ט' מבית הספר הגיעו גם הם למקום הראשון כמו גם תלמידות ז'-ט'.

ומי האחראי להישג? אביחי ביאר משמשית, המורה לחינוך גופני בבית הספר ומאמן נבחרת הניווט הספורטיבי שלו. הוא עצמו עסק, ועוסק, בניווט שטח. "כל השנים הגענו עם התלמידים למקומות הראשונים, אבל שנת השיא הייתה 2013 אז זכו חמש נבחרות שלנו במקום הראשון וכל המשתתפים הביאו מדליות זהב אישיות", נזכר ביאר.

"נבחרת ניווט ספורטיבי מונה עשרה תלמידים, אבל שישה בלבד נכנסים לניקוד המצטבר. ההצלחה הייתה כפולה - גם בקבוצתי וגם באישי. תלמיד אחד הביא שלוש מדליות זהב. בית הספר יצא כבר ארבע פעמים לאליפויות עולם בספורט הזה, אבל שם הסיפור אחר לגמרי. הרמה מאוד גבוהה ולא ממש הצטיינו שם. השנה התחרתה קבוצת הבנות שלנו בסיציליה".

החיידק האישי שלו. ביאר

מדוע בחר העמק המערבי להתחרות דווקא בניווט ספורטיבי?

"זה החיידק האישי שלי, אבל יש כאן גם כדורסל וגם קבוצת מרוצי שדה. לניווט יש ערך חשוב וחינוכי. לאו דווקא בגלל הצבא. החניכים והחניכות לומדים דרך הניווט התמצאות בשטח, אינטראקציה עם הטבע, לימוד מפה, בחירת ציר, יכולת להתמודד עם ריצה וניווט לבד, תיקון הטעות וחזרה לציר ולנקודת הסיום. אפשר להשליך מהספורט הזה לתחומים אחרים בחיים. בכיתה ז' יש חוג ניווט שם לומדים לקרוא מפה ומשם זה הולך ומתגבר".

היכן אתם מתאמנים?

"יש לי מפה של אזור קיבוץ יפעת כולל שריד וגניגר, אבל מתאמנים גם ביער בלפור, ביער שמשית, באלון הגליל וכיוב'. האליפות בשנה שעברה הייתה בהרי ירושלים, דרך בורמה. אנחנו הופכים להיות ווייז אנושי ומגיעים תמיד לקו הסיום. רצוי ראשונים".