ב-2003 החל אדר טייכנר לגלגל בראשו את הרעיון לייסד את הטריאתלון החברתי התנדבותי הראשון. ירון שרם, שותפו לדרך, עודד אותו להוציא לפועל את הרעיון. אז היה מדובר בפעולה חלוצית לגמרי, כשיישוב שלם התגייס לבנות אירוע ספורטיבי אחד.

הפך שער כניסה לספורט. הטריאתלון החברתי, צילום: שי אודסר

היום, 14 שנה אחרי, טריאתלון יקנעם המושבה הוא אירוע ששמו נישא למרחקים והצוות המארגן אותו עומד על 15 בני אדם – לכל אחד תפקיד ומומחיות משלו.

"כשהתחלנו את הפרויקט רבים במושבה כלל לא שמעו על טריאתלון", מספר טייכנר, ד"ר לכימיה בטכניון, "לאט לאט, כשראו שהאירוע מתגבש ומחברים תוכנית אימונים לילדים ביישוב, נוצר כדור שלג ששלהב את האנשים. זה גרם לעוד ועוד אנשים לעסוק בספורט קהילתי, וגם להתנדב.

"כשהטריאתלון התגבש וקיבל את מתכונתו הנוכחית, התחלנו להזמין את כל תושבי מועצה אזורית מגידו", ממשיך טייכנר, "אנחנו חייבים להגביל את מספר המשתתפים.

"בשנה שעברה הגיעו 150 איש, והמקסימום שלנו הוא 180. המיוחד בטריאתלון הזה שאנשי יקנעם הם אלה שלוקחים בו חלק וגם מקימים אותו. התהליך הופך להיות חלק מרכזי והתחרות עצמה היא רק המעדן בסופו, ואליה מזמינים אורחים נוספים".

"זה הפך שער כניסה לעיסוק בספורט, ומכניס אנשים חדשים מהמועצה לענף", מוסיף טייכנר, "אנחנו מארחים מקצה מיוחד לבעלי צרכים מיוחדים מכפר תקווה, וזה מרגש לראות אותם משתתפים כשווים בין שווים בטריאתלון. זה עושה להם את השנה. מזמינים אותם גם לאימונים והאירוע הוא למעשה סיום תקופה של שלושה חודשי הכנה, עם אימונים לילדים ולמבוגרים לקראת המרוץ".

אירוע הסיום היה חוויתי במיוחד. ירון שרם, מדריך טיולים וגנן בגני ילדים, שותפו של טייכנר בניהול המירוץ, התגלה ככרוז עם כישרון קומי: הוא תפס את המיקרופון לכל אורכו והחזיק את הקהל עם הומור וסיפורים, תוך שהוא מודה שכל האירוע הזה הוא בעצם תירוץ כדי שהוא יקבל הזדמנות לדבר.

"הטריאתלון במושבה הוא אירוע קהילתי ספורטיבי נפלא. מדהים לראות את כל היישוב מתגייס, נערים ומבוגרים, להפקה מרשימה ומאורגנת למופת", סיכם ראש מועצת מגידו איציק חולבסקי.

הידיעה באדיבות עיתון המועצה האזורית מגידון