המועצה האזורית מגילות ים המלח חנכה אתמול שביל אופניים חדש בשם חווארי אלמוג במסגרת פרויקט שיקום סביבתי של ים המלח. השביל, 21 ק"מ אורכו, הוא הראשון ממערך שבילים אופניים שייבנה באזור ויתחבר לשביל העובר לאורך ים המלח עד שיפגוש בשביל ישראל לאופניים.

תהליך של צמיחה והתפתחות. מסירים את הלוט מעל השביל, צילום: מועצה אזורית מגילות ים המלח

תכנון וביצוע הפרויקט היה בידי רשות הטבע והגנים ויחידת קצין מטה שמורות הטבע והגנים במינהל האזרחי, בליווי חובב לנדאו, מתכנן ובונה שבילים מוסמך. על כולם פיקח המשרד להגנת הסביבה, שהיה חלק מהגורמים המממנים יחד עם משרד התיירות, האוצר והמועצה האזורית שאחראית על התחזוקה השוטפת.

שביל האופניים הוא מעגלי, ואפשר לצאת לדרך בכמה מקומות: מצומת אלמוג, ממבואה של נחל אוג ומצומת הלידו. השביל מצומת אלמוג עולה בסמוך למצוק ההעתקים לתצפית על נחל אלמוג וממשיך מזרחה. מאחורי קיבוץ אלמוג נכנס השביל אל תוך אזור החווארים, ומשם המסלול יורד עד לצומת הלידו וחוזר לצומת אלמוג.

"המועצה נמצאת בתהליך אינטנסיבי של צמיחה והתפתחות", אמר ראש המועצה, אריה כהן, "שיתופי הפעולה עם הגופים השותפים ושביל האופניים שנחנך, הם ביטוי לצמיחה ולפיתוח המרחב, התיירות, והספורט ביישובים ובאזור.

"אני מודה לרשות הטבע והגנים, למשרד להגנת הסביבה ולמשרד התיירות על שיתוף הפעולה הפורה וקורא לעם ישראל ולרוכבי האופניים להגיע ולהכיר מקרוב את האזור הקסום שלנו".

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, הוסיף כי "בפרויקט זה נחנך שביל אופניים שנועד לפיתוח התיירות והסביבה באזור, תוך הנגשת ערכי הטבע והמורשת הייחודיים של ים המלח לציבור רוכבי האופניים ובכלל. פרויקט תיירותי זה הינו נדבך נוסף במימוש החלטת הממשלה לשקם את אזור ים המלח בעקבות פגיעת הבולענים ונסיגת הים".

פרויקט שיקום ים המלח מנוהל על ידי המשרד להגנת הסביבה כבר משנת 2012, וזאת מכוח החלטת ממשלה שהעניקה לו את הסמכות ואת האמצעים לטפל בערכי טבע, נוף ומורשת, שנפגעו באופן ישיר או עקיף, כתוצאה מירידת מפלס ים המלח וכל התופעות השליליות הנלוות.

פרויקט שיקום ים המלח כולל עשרות מיזמים לאורכו של אזור ים המלח, שצפויים להסתיים בשנה הקרובה לטובת הטבע, הסביבה והציבור הרחב.