גאווה ישראלית וקיבוצית. אבישג טורק (42), בת וחברת שפיים, היא האישה הישראלית הראשונה שחצתה בשחייה את תעלת למאנש שמפרידה בין האיים הבריטיים לצפון צרפת שאורכה כ-50 ק"מ. הישראלי הראשון שחצה את התעלה הוא פרופ' איתן פרידמן, שהצליח לעשות זאת רק בניסיון השני שלו.

עכשיו נחים שבועיים, ואז נראה. טורק במהלך השחייה, צילום: אלון קורק

אמש סיימה טורק את השחייה המרתונית בזמן של 13 שעות וחצי. ב-2015 ציינה את יום הולדתה ה-40 בקביעת השיא הישראלי למרחק הגדול ביותר ששחיין ישראלי שחה אי פעם כשחצתה את מרחק המרתון (42.125 ק"מ) לאורך חופי ישראל, מגבעת אולגה לחוף צ'ארלס קלור בתל אביב.

"לקראת הסוף נכנסתי לגאות והייתי עלולה לעוף לאחור מרחק רב, ולשחות עוד שש שעות", סיפרה טורק בשיחה מאנגליה למיינט קיבוץ, "הייתי על הקצה של המשבר, אז למזלי האצתי והצלחתי לסיים בזמן המשוער. במהלך השחייה ליוו אותי שלושה ישראלים על הסירה ושחו איתי מקטעים קצרים, אבל רוב הזמן הייתי לבד במים".

את האישה הראשונה מישראל שעושה זאת.

"אבל יש נשים רבות בעולם שעשו זאת מאז שהתעלה נפתחה ב-1876. מדובר באתגר שדומה לטיפוס על הר האוורסט. רק 3,000 אנשים עשו זאת עד היום, וזה אומר משהו. האתגר כאן היה שונה מזה שחוויתי בצליחות שעשיתי בארץ. הפעם התאמנתי בים, ולא בבריכה, וגם ההסתגלות לקור הייתה מאתגרת במיוחד".

ומה עכשיו?

"קיבלתי הוראה לנוח שבועיים ואז נראה. אני חוזרת לעבוד במלון של שפיים, שהוא בית חם ועוטף. המנהל שלי מדהים ומפרגן לי כל הזמן. בקיבוץ עצמו אין ממש חיבוק אוהב. בכל מקרה לא הייתי מקדישה את עצמי רק לשחייה. זה שוחק מדי. המלון הוא הבית השני שלי".

אבישג טורק חיה בשפיים עם בן זוגה אריאל ושתי בנותיהם. היא עובדת כפקידת קבלה במלון הכנסים של הקיבוץ. כילדה שחתה בהפועל עמק חפר, אבל פרשה עד שנולדו שתי הבנות, ואז חזרה למים.

לא מקדישה את עצמה רק לשחייה. לפני הזינוק למים, צילום: אלון קורק

כשליוותה את בתה הגדולה לאימוני שחייה בעולם המים גלילות, הבחינה במתאמני המסטרס ויצר התחרותיות חזר אליה. היא החלה להתאמן בשחייה במים פתוחים, ובעזרת המורה שלה אורי סלע הצליחה להגשים שחיות מרתון בים הפתוח. בנוסף עשתה קורס מדריכות שחייה והשתלבה בצוות של המקום. 

השחייה בתעלת למאנש מורכבת ביותר היות ומדובר בזרמים חזקים ובים סוער. על פי חוקי צליחת התעלה, אסור להשתמש בחליפות שחייה שמסוגלות להתמודד עם קור המים אלא בבגדי ים רגילים. הצולחים יכולים לאכול במהלך הצליחה רק באמצעות חכה או חבל, מכיוון שהמגע עם הסירה המלווה ועם הצוות אסור.