בתחילת החודש הבא (6.7) תצא לדרכה המכביה ה-20, עם ספורטאים מ-80 מדינות שיתחרו ב-47 ענפי ספורט. בסך הכל צפויים לנחות בישראל כ-10,000 איש.

בין המקומות שיזכו לארח את אחת התחרויות פעם נוספת הוא גזר, שבתחומו ישוחק ענף לא מוכר כל כך בישראל – הסופטבול.

נבחרות גברים ונשים מארה"ב, מקנדה, מצרפת, ממכסיקו, מקובה וגם מוונצואלה יתחרו על מגרש הדשא בקיבוץ לראשונה מזה 24 שנה, וינסו לזכות במקום הראשון. המשחקים ייערכו בין ה-7.7 ל-13.7, והכניסה אליהם תהיה ללא תשלום.

יש סיכוי לזכות במקום הראשון. בני רגיל (מימין) ושחקני נבחרת ישראל בסופטבול במכביה האחרונה

"סופטבול ובייסבול הם למעשה משחקים תאומים, למרות שישנם הבדלים בין השניים", מסביר בני רגיל, מנהל הקהילה בגזר ושחקן בנבחרת הסופטבול של ישראל וגם בזו של הקיבוץ שלו.

"מדובר בשני המקרים על זורק כדור ורץ שאמור לעבור מתחנה אחת לשנייה לפני שהכדור מגיע חזרה לזורק. הכדור בסופטבול גדול יותר לעומת בייסבול, אבל בניגוד לשמו הוא אינו רך והפגיעה שלו כואבת מאוד. המגרש בסופטבול קטן יותר, אבל מספר השחקנים לעומת הבייסבול בכל קבוצה זהה ועומד על תשעה.

"גם צורת הזריקה שונה. אם במקרה שלנו זורקים את הכדור מתחת לכתף, בבייסבול עושים זאת עם היד מעל הכתף. המשחק אצלנו מהיר יותר".

מה המשמעות של אירוח טורניר הסופטבול של המכביה?

"הטורנירים של הגברים ושל הנשים ישוחקו במגרש שלנו בגזר. השחקנים יאכלו בחדר האוכל את המזון שתספק להם המכביה, ואנחנו החלטנו גם להזמין אותם לבריכה ואולי לסיור באתר העתיק תל גזר ששוכן סמוך למגרש עם מדריכים מהקיבוץ שיסבירו להם על המקום".

קיימת ליגת סופטבול בישראל?

"קיימות קבוצות בכל הארץ, כשבאזור הצפון המשחק שכיח יותר לעומת מקומות אחרים. למרות שגם באילת פועל מועדון איכותי. יש ליגת על פעילה שבה משחקות עשר קבוצות שמתחלקות לשתי רמות משחק. הקבוצה של גזר, שנוסדה מחדש ב-2009, מסיימת תמיד במקום הראשון או השני.

"פרט לליגה הראשונה קיימת עוד ליגה, חובבנית באופייה, שם משחקת קבוצה מגלאון שקמה לפני כשנה וחצי. פרט לשניים האלה אין עוד קיבוצים בספורט הזה. כמה נשים מגזר משחקות בקבוצות מחוץ לקיבוץ".

ויש לכם ייצוג בנבחרת ישראל?

"כמובן. אני משחק בנבחרת, ואיתי עוד שניים מגזר ושניים שמשחקים איתנו אבל מתגוררים ברחובות. אנחנו טסים בכל שנתיים לאליפות אירופה, וגם לאליפויות עולם. בנבחרת הנשים משחקות שלוש בנות גזר".

מה הסיכויים של נבחרת ישראל להגיע לגמר ואולי לנצח?

"יש לנו מאמן אמריקאי שיחק בעבר בנבחרת ארה"ב. הוא טוען שהיא תהיה היריבה העיקרית שלנו, אבל הוסיף שיש לנו סיכוי לזכות במקום הראשון. בספורט הזה יש נבחרות חזקות כמו אוסטרליה ויפן, אבל הן לא הגיעו למכביה. בכל מקרה נביא כבוד לישראל".

יש עוד קיבוץ שמארח ענף כלשהו במכביה?

"לדעתי אין כזה. הכבוד כולו נפל בחלקנו".