בתחילת קיץ 2014, קצת לפני המונדיאל האחרון, עלה רעיון במוחו של גון צורי, בן קיבוץ מפלסים. אם ברזיל, ארגנטינה וגרמניה משחקות בטורניר כדורגל אחת לארבע שנים, אז למה לא במועצה האזורית שער הנגב?

צורי פתח קבוצת ווטסאפ והחל לגייס נציגים מכל קיבוץ. לאחר מספר שבועות יצא לדרך 'טורניר שער הנגב' הראשון. כל קיבוץ העמיד קבוצה עם סגל נרחב, כולל מאמן ועוזר מאמן, על טהרת תושבי המקום ובני משק המגיעים לכאורה לבקר את הוריהם. כל קבוצה אף דאגה לחולצה אחידה עם ספונסרים מקומיים.

אין כמו כדורגל לחבר בין אנשים. גילי שוורצברג מהפועל מפלסים בועט לשערה של מ.כ ארז, צילום: אודי צורי

מיד בתום שלב הבתים החל מבצע צוק איתן, ששיתק את האזור למשך חודשיים והפסיק את הטורניר. עם סיומו החליטו במועצה שכדי לחזור לשגרה במהרה חוזרים לשחק - כי אין כמו כדורגל כדי לחבר בין אנשים.

הפועל רוחמה, הרחוקה מקו האש, החליטה לוותר על מקומה בשלב הבא והעניקה אותו לצמד הקיבוצים שספגו את רוב הנזק - ניר עם ונחל עוז. ניר עם עלתה לשלב הבא, ושם הודחה על ידי האלופה שבדרך שועלי כפר עזה.

לאחר שהבינו במועצה כי הכדורגל מספק בריחה משגרת החיים, הוחלט כי בכל שנה יתקיים טורניר ובו ישתתפו כל יישובי המועצה.

מאז, בכל סוף שבוע בחודשי האביב, נפגשות קבוצות המועצה במגרש הכדורגל בקיבוץ דורות - השוּם דה־סטאדיום - כפי שמכונה בפי תושבי האזור, על שם מפעל השום המפורסם. ביציעים אפשר לפגוש משפחות שלמות המגיעות לעודד, החל מתינוקות ועד לסבים וסבתות של השחקנים על הדשא.

הקהל של כפר עזה, המורכב מאימהות רבות של השחקנים, כבר זכה לכינוי "יציע האימהות", ובנות ניר עם המעודדות ללא הפסקה קיבלו את הכינוי "אולטראס הילדות".

השנה חולקו 11 קבוצות המועצה לשלושה בתים - שני בתים רגילים של ארבע קבוצות, ובית תחתון שבו שובצו שלוש הקבוצות החלשות בטורניר בשנים האחרונות.

קבוצת נסטור אור הנר, הארגנטינאית הבכירה של המועצה, מחתה על שיבוצה בבית זה, והבטיחה להראות לכל תושבי הדרום שהיא שווה הרבה יותר. השחקנים דיברו על המגרש, ולתדהמת הצופים העפילה הקבוצה לחצי הגמר כשהיא מדיחה את היריבה השנואה מהקיבוץ הברזילאי השכן, הפועל ברור חיל.

נסטור אור הנר היא סיפור מרגש בפני עצמו. הקבוצה קרויה על שמו של חבר הקיבוץ נסטור שכוביצקי ז"ל, ספורטאי שנפטר חודשים ספורים לפני פתיחת הטורניר הראשון.

הקבוצה אף יצרה סמל הדומה במקצת לסמל החדש של קבוצת יובנטוס האיטלקית, וכל משחק של הקבוצה הוא חוויה בפני עצמה כשהאוהדים מטריפים את השחקנים ואת המאמן מהיציע.

הטורניר הפך למדורת השבט האזורית הרבה בזכות דף הפייסבוק שלו, המספק דיווחים שוטפים, ניתוחים, סיקורים מלאים של המשחקים ואף שידורים ישירים. בכל שנה מצליחה מִנהלת הטורניר להפתיע עם דבר חדש.

בשנה שעברה היו אלו סיקורים וניתוחים מפיהם של אנשי ערוץ הספורט, ואילו השנה אף התווסף אלבום מדבקות איסוף של שחקני הטורניר בשם 'סופרזול', ואפילו עמדת ראיונות - כמו בליגה של הגדולים.

"מדובר בטורניר קהילתי, והמטרה שלו היא לשמור על הקשר בין היישובים במועצה האזורית. אנחנו גרים ביישובים המורגלים במלחמות ובאזעקות צבע אדום, והנה כעת אנחנו נהנים משקט ביטחוני וממתח מסוג אחר", מספר גון צורי, המנהל הכללי של הטורניר.

"אנחנו נותנים לתושבי האזור את ההרגשה שהם כוכבי כדורגל למשך כמה חודשים, והם מחזירים על הדשא. הלוואי שבליגת־העל היו השחקנים נותנים את ההקרבה שיש אצלנו על המגרש".

השבת (27.5) ייפגשו מ"כ ארז ונסטור אור הנר למשחק הגמר הגדול, והוא יועבר במלואו בשידור חי בדף הפייסבוק של הטורניר. לפני המשחק יתקיים הפנינג גדול, ובסופו תוכתר אלופת שער הנגב החדשה. עד שתקום ליגת אלופות למועצות האזוריות, האלופה החדשה תסתפק בצלחת אליפות מהודרת שתיתלה על קיר הפאב המקומי.

רון טוביה, סמנכ"ל ומנהל תחום הניו־מדיה של הטורניר