צילום: גלית יערי גאווה קיבוצית. שלושה ספורטאים במשלחת ישראל למשחקים האולימפיים בברזיל קשורים לתנועה הקיבוצית. נוסף עליהם ישתתף במשלחת גם חבר הוועד האולימפי, יו"ר איגוד השיט גילי אמיר (שדות ים), ובקרוב יגיע לריו אילן אולמן (נען), המנהל והמאמן של נבחרת אופני הכביש. הוא בחר להפקיד את הליווי של שני בלוך, רוכבת הכביש באולימפיאדה, בידי מאמן אחר, ולהצטרף בעוד כחודש למשחקים הפראלימפיים כמאמנו של רוכב אופני היד קובי לאון.

עוד על ספורט קיבוצי:
הקיבוצניק הצעיר אלוף ישראל בהרמת משקולות בפעם השנייה
הקפטן לשעבר ממעגן מיכאל: "ההומופוביה מושרשת בספורט"
נשות רמת הכובש: כובשות את הטריאתלון

רוכב אל החלום
שלומי חיימי (27) מעין השופט הוא רוכב אופני ההרים הישראלי הראשון המתחרה באולימפיאדה. הוא הגיע לקיבוץ עין השופט מכוכב יאיר. מגיל 15 החל להקדיש את רוב זמנו לרכיבה. הישג השיא שלו כנער היה מקום שביעי באליפות העולם באופני הרים.במשך שנים מספר היה אלוף ישראל לנוער, ולאחר מכן זכה חמש פעמים בתואר אלוף ישראל באופני הרים. חיימי, המדורג 57 בעולם, הבטיח את השתתפותו באולימפיאדת ריו בתחרות גביע העולם באופני הרים שנערכה לפני כחודש וחצי בצרפת, ובה סיים במקום ה-65 כשהוא מקדים את רותם ישי, שסיים במקום ה-68.

"זהו הישג משמעותי לענף האופניים בישראל, ואני חש גאווה גדולה על כך", אמר חיימי הנרגש לאתר ערוץ הספורט לאחר התחרות. "מבחינה אישית, זהו חלום המלווה אותי שנים רבות, ולאחר עבודה קשה, התמדה ואמונה - הפך למציאות. חשוב לי להודות לכל מי שתמך, עודד והאמין בי. מרגש אותי לייצג את המדינה, ואני מקווה שההישג הזה יעזור לענף האופניים בישראל להתפתח ויִפתח הזדמנויות לרוכבים צעירים ולנבחרת ישראל".

רץ אל השיא
האצן דונלד סנפורד (29) מעין שמר, שיאן ישראל ב-400 מטר, נולד בלוס אנג'לס. לאחר שנישא ב-2008 לשחקנית הכדורסל דניאל דקל, החל בהליך ההתאזרחות והשתקע בעין שמר, קיבוצה של דניאל. בשנת 2012 ייצג לראשונה את ישראל באליפות אירופה שנערכה בהלסינקי.הוא האצן הישראלי הראשון המעפיל לשלב הגמר בתחרות גדולה מאז ימיה הגדולים של אסתר רוט-שחמורוב. בשלב הגמר סיים במקום הרביעי בתוצאה 45.91 שניות, תשע מאיות אחרי הזוכה במדליית הארד. בשלב חצי הגמר הוא קבע תוצאה של 45.77 שניות. בתחרות שנערכה במוסקבה ב-19 ביולי 2015 ניצח סנפורד וקבע שיא ישראלי חדש בריצת 400 מטר בתוצאה של 45.05 שניות, ובכך קבע את הקריטריון לאולימפיאדת ריו.

אביה של דניאל, אהוד דקל ז"ל מעין שמר, היה ספורטאי מצטיין. הוא שיחק כדורעף בנבחרת ישראל, היה גם שחיין מצטיין, ושיחק כדור מים, כדורסל וכדורגל. לפני שלוש שנים נפטר ממחלת הסרטן. "אנחנו גרים בעין שמר כי אני בת הקיבוץ", אומרת דניאל סנפורד. "גם שני הוריי נולדו כאן, ואימא שלי חברת קיבוץ. האנשים בעין שמר מכירים את דונלד, וגם הוא מכיר הרבה אנשים. אנחנו חלק מהחברה הקיבוצית פה".

הריצה הראשונה של דונלד תיערך ב-12 באוגוסט. כשדניאל נשאלת מהן הציפיות שלו מהאולימפיאדה, היא משתדלת להנמיך את הרף. "הציפיות שלו הן לרוץ הכי טוב שהוא יכול, ונראה איך זה יתקדם".

שוחה אל הגמר
גל נבו (29), בן קיבוץ חמדיה, הוא אלוף ישראל ושיאן ישראל הנוכחי במשחים ל-200 מטר ול-400 מטר מעורב אישי, ובמשחה ל-200 מטר פרפר. בגיל צעיר החל להתאמן בשחייה במועדון גלבוע-בית שאן. משם המשיך למועדון השחייה זבולון והתקבל לפנימיית המחוננים במכון וינגייט. הוא בעל תשע מדליות באליפות אירופה, ומקום שישי באליפות העולם בשחייה (רומא 2009).בשלב המוקדמות ב-400 מטר מעורב אישי בבייג'ינג, סיים נבו במקום ה-11. באולימפיאדת לונדון (2012) סיים במקום 10 במשחה ל-400 מטר מעורב, במקום 10 במשחה ל-200 מטר מעורב אישי, ובמקום 32 במשחה ל-200 מטר פרפר. באליפות אירופה שנערכה בלונדון במאי 2016 זכה במדליית כסף במשחה 200 מטר מעורב אישי, והבטיח את מקומו באולימפיאדה. בריו יתחרה נבו במעורב אישי ל-400 ול-200 מטר.

כשאביו אהוד נבו נשאל מהן הציפיות של גל מהאולימפיאדה, הוא משיב: "להתברג בגמר של שני המשחים. בשבת 6.8 הוא ישחה 400 מטר מעורב, וביום רביעי 10.8 - 200 מטר מעורב. ב-400 מטר יש רק מוקדמות וגמר. אין חצי גמר, כי זה משחה קשה. לכן הוא צריך לתת בשבת את שחיית חייו, כדי להשתלב במשחה הגמר. הוא מקווה בהזדמנות הזאת לשבור את השיא האישי שלו, שזה דבר לא פשוט בגיל 29. בכל אופן, זאת המטרה שלו".

דוחף את השייטים
יו"ר איגוד השיט וחבר הוועד האולימפי גילי אמיר (שדות ים) נמצא גם הוא בריו לצד ששת השייטים המייצגים את ישראל באולימפיאדה. בעבר הרחוק ייצגו את ישראל בשיט חברי קיבוצים, ובהם אחיו אלדד אמיר, ממועדון השיט של שדות ים.בשתי הא