צילום: ראובן שוורץ עד לפני חצי שנה השם נטע לביא לא היה מוכר. השחקן הצעיר מקיבוץ רמת השופט שולב לראשונה בהרכב הקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה ב-7 בדצמבר 2015 ומאז הוא שועט קדימה: 22 הופעות במשחקי ליגת-העל, השתתפות בכל שלבי גביע המדינה וזכייה בו, תואר תגלית העונה, והחדשות האחרונות - זימון ראשון לסגל נבחרת ישראל.

עוד ספורט קיבוצי:
הכדורסלן הצעיר מבית השיטה: "במשחק אני נותן את כולי"
הקיבוצניק הצעיר אלוף ישראל בניווט ספורטיבי
האדומים ממטה אשר מעופפים לאליפות רביעית ברציפות

נטע לביא, עוד לא בן 20, עשה את המעבר מקבוצת הנוער לקבוצת הבוגרים בצורה מושלמת. בלי כותרות מפוצצות ובלי רעשי רקע מיותרים, הוא ניצל את המשבר העמוק שבו היתה שרויה קבוצתו בתחילת העונה, קיבל את ההזדמנות ולקח אותה בשתי ידיים. בשקט, בצניעות, בבגרות ובאחריות הוא סלל את דרכו למרכז הקונצנזוס של הכדורגל הישראלי.נטע, חייל המשרת כספורטאי מצטיין, הוא דור רביעי למייסדי רמת השופט. אביו תמיר מנהל את מפעל העץ של הקיבוץ, ואמו מלכי היא מנהלת הקהילה בקיבוץ יפעת וביישוב מצפה אילן. את יסודות הכדורגל רכש נטע בארצות הברית, בעת ששהה שם עם משפחתו בשליחות.

נטע זוכה להערכה רבה מנשיא מכבי חיפה יעקב שחר, ובעונה החולפת הוחתם על חוזה לארבע שנים. בתפקיד הבלם האחורי הוא המנוע השקט של הקבוצה, ולא פעם משווים אותו לשחקנה הוותיק של הקבוצה, דקל קינן (32),
גם הוא קיבוצניק (ראש הנקרה).

שניהם נחשבים שחקנים המחפים על מגרעות פיזיות בעזרת מנהיגות, בגרות מנטלית והרבה הקרבה. בגמר הגביע, שבו ניצחה מכבי חיפה את מכבי ת"א 1:0, היה דקל השחקן המצטיין במגרש, והקפטן יוסי בניון הזמין אותו להניף עמו את הגביע. החל מהשבוע משתפים לביא וקינן פעולה גם במדי נבחרת ישראל.