צילום: שלו פלדמן אולי זו 'רוח גבע' (יש כזאת), אולי זו מורשת משפחת ברזק, אולי גם וגם, אבל בלי שום אולי, וזה עובר גם בשיחת טלפון קצרה: עילם ברזק (17) הוא לתפארת שתיהן (וגם בחור מגניב ומדליק, ייאנחו הבנות ותאשר סבתא ניקה מהגבעטרון בחיוכה הנצחי). ב-17 במרץ הוא הוכתר (שוב) אלוף ישראל לשכבות י-יא בניווט ספורטיבי בתחרות הגמר, שהתארחה במועצה האזורית גלבוע. 700 תלמידים משלושים בתי ספר ברחבי הארץ השתתפו בתחרות. עילם ו-12 מחבריו ייצגו את בית הספר הרב-תחומי עמק חרוד.

עוד ספורט קיבוצי:
האדומים ממטה אשר מעופפים לאליפות רביעית ברציפות
הקיבוצניקית מאוכזבת: הוציא את דיוויד מהמשחק
מחניים: בן 13 שחה עשרה קילומטרים ברצף

מה זה הסיפור הזה, ניווט ספורטיבי?
עילם ברזק: "התחרויות מתקיימות בארבעה מחוזות ברחבי הארץ, ומתחלקות על פי קבוצות גיל: כיתות ז-ח, ט, י-יא. אורך מסלול הניווט הוא שניים-שלושה קילומטר בקו אוויר, כשבשטח זה קצת יותר. המתחרה מזנק, מצויד במצפן ובמפה, שעליה מסומנים נוּן־צדיקים בצורת עמודים לאורך המסלול. צריך להגיע לכל עמוד, לגעת בו ולהמשיך לתחנה הבאה. הכול נעשה בריצה".כמה זמן לקח לך לגמוא את המרחק בתחרות הגמר?
"לקח לי 17 דקות וחצי לסיים מרחק של שלושה קילומטר בקו אוויר, שזה בערך ארבעה ק"מ בשטח".

איך בכלל הגעת לספורט הזה?
"כשהייתי ילד, חבר של אבא שלי מהצבא ארגן ניווטים - קודם אימונים ואחר כך תחרויות - לנוער בסיכון כפרויקט חינוכי, להעצמה אישית. אבא שלי התנדב לפרויקט כחונך, והציע לי להצטרף אליו. הייתי בן שמונה. הצטרפתי והתאהבתי. בכיתה ז־ח כבר נכנסתי לזה יותר ברצינות, ומכיתה י אני בנבחרת הנוער של ישראל בניווט ספורטיבי. ביוני בשנה שעברה השתתפנו באליפות אירופה ברומניה".

יש בעצם לאן לשאוף בענף הזה?
"הוא לא נכלל באולימפיאדה, אבל יש אליפות עולם ויש הרבה תחרויות, בעיקר באירופה".

כמה אתה משקיע באימונים?
"אימוני הניווט מתקיימים בסופי שבוע, ורוב האימונים הם ריצות, שאני עושה כל יום. חוזר מבית הספר, נועל נעליים ויוצא לריצה של שעה - כעשרה קילומטר.

והלימודים לא נפגעים?
"אני בסדר. אפילו מרחיב באנגלית ובמתמטיקה
לחמש יחידות".

זמן לפייסבוק וכאלה יש לך?
"אין לי, ולא מעניין אותי".

כבר חושב על הצבא?
"חושב. ברור לי שאלך ליחידה מובחרת, לאיזה סיירת. שירות הכי משמעותי שאפשר. אפשר להוסיף שמעיין, אח שלי, לקח מקום שני לשכבות ז-ח? יופי, תודה".