צילום: גדי ודורית ריטבו באדיבות RITVO PHOTOGRAPHY הפועל מילועוף מטה אשר/עכו הוכתרה אלופת המדינה בכדורעף בפעם הרביעית ברציפות, לאחר שניצחה בסוף השבוע שעבר (31.3) 3:0 את הפועל כפר סבא והשלימה סדרת ניצחונות בגמר הפלייאוף. לפני כחודשיים זכתה הקבוצה בגביע המדינה, וזהו דאבל תשיעי למועדון וצלחת אליפות מספר 13.

עוד ספורט קיבוצי:
מחניים: בן 13 שחה עשרה קילומטרים ברצף
"לדווש גם כשיש ספק ולא רואים מטר קדימה"
הקצין הקיבוצניק מאמין באורח חיים בריא

משחק הגמר התקיים באולם הביתי בנעמן לפני 1,600 צופים, שהריעו בסיום המשחק לקבוצה שגם הפעם לא אכזבה, על אף העובדה שעברה קיצוץ בתקציב ונעזרה בשני זרים בלבד.בניגוד למשחק הגביע נגד כפר סבא, שהיה צמוד עד לסיום המערכה החמישית, התאפיינה סדרת הפלייאוף בחולשה של שחקני כפר סבא, שהצליחו לנצח במערכה אחת בלבד בשלושת המשחקים. המשחק הראשון בנעמן הסתיים בתוצאה 3:1 למטה אשר/עכו, השני בכפר סבא 3:0, והאחרון בנעמן 3:0.

"כפר סבא היא קבוצה לא פחות איכותית מאתנו", מפרגן מאמן מטה אשר/עכו נועם כץ (עין המפרץ). "יש לה תקציב גדול יותר ושחקן זר אחד יותר, אבל מבחינה מנטלית וקבוצתית אנחנו מגובשים יותר ומאמינים יותר. בספורט קבוצתי כמו כדורעף זה כנראה מרכיב חשוב מאוד, והוכחנו את זה בסדרת הגמר.

"אמנם יחס המערכות בסדרה היה 9:1 לטובתנו, אבל רוב המערכות היו צמודות וברובן גם כפר סבא הובילה, ובכל זאת . כשזה קורה כל כך הרבה פעמים, זה מעיד על אופי המועדון ועל אופי השחקנים".

איך אתה מסכם את העונה?
נועם כץ: "על אף הזכייה הכפולה בפעם הרביעית ברציפות הייתה זו שנה מיוחדת מאוד, שונה לחלוטין מהעונות הקודמות, משום שלא ציפינו להישג הזה השנה. ידענו שיש לנו ירידה בתקציב, שחקן זר אחד פחות מהאחרים, סגל קצר מאוד, וגם שלא הצלחנו להתחזק במהלך השנה כפי שרצינו.

"למעשה הופתענו מהדרך שבה התגלגלה העונה הזאת, אבל במשך השנה - כשראינו איך הקבוצה עובדת ואיך השחקנים מחויבים - הבנו שמתגבש פה משהו טוב. היינו קבוצה שהשלם גדול מסך כל חלקיה, וזה היה סוד ההצלחה שלנו".

מה החלק שלך בהצלחה?
"על זה יעידו אחרים. אני מרגיש שהשנה קיבלתי הערכה גדולה מאוד על העבודה שלי, אפילו יותר מאשר בשנים הקודמות. כולם הבינו שלקחנו קבוצה עם שחקנים צעירים, זרקנו אותם למגרש ונהנינו לראות איך הם מתקדמים. זה הפתיע את כולם שקבוצות עם כוכבים לא הצליחו להגיע להישגים שלנו, אז כנראה שגם למאמן יש חלק בהצלחה הזו".

לְמה עוד נשאר לכם לשאוף?
"לפני שנה, כששאלו אותי את השאלה הזו, אחרי עונה שבה לקחנו דאבל בלי להפסיד אף משחק, לא היתה לי תשובה. העונה היה המצב שונה, ואני שמח מאוד שעברתי אותה. למדנו הרבה על עצמנו, גם כספורטאים וגם כבני אדם - איך לא להרים ידיים, איך להתמודד עם האתגר בתנאים קשים יותר, ואיך לגבש קבוצה."לפני חמש שנים לא הייתי מצליח להוביל את הקבוצה לדאבל כפי שעשיתי השנה. כל שנה צופנת בחובה אתגר אחר. אני שמח שנשארתי בקבוצה. הוצע לי לאמן את הנבחרת בתנאי שאעזוב את מטה אשר/עכו, ולא הסכמתי. פה זה הבית שלי, ובכל שנה מחדש נמשיך לעשות קבוצה שתיצור עניין ומשיכה לקהילה שלה, כי זה בעיניי הדבר הכי חשוב".

על אף השותפות בבעלות על הקבוצה בין המועצה האזורית מטה אשר לבין העיר עכו, רוב בעלי התפקידים בקבוצה הם חברי קיבוצים. יו"ר הקבוצה הוא מיכאל קישון (שמרת), המנכ"ל הוא עופר מסד (כפר מסריק), הגזבר הוא דודו גינת (כפר מסריק), והממונה על הקשרים בחו"ל הוא רן ניר (אקס אילון).

בתום משחק האליפות אמר קישון לשחקנים ולאוהדים: "זהו ערב נפלא של אושר וסיפוק על הזכייה באליפות, שאף אחד לא האמין בתחילת השנה שנזכה בה, ועל קרוב לאלפיים האוהדים שהגיעו לנעמן, עודדו ללא הרף את הקבוצה והוכיחו פעם נוספת כמה חשובה הקבוצה לקהילת מטה אשר ולעכו, לגליל המערבי ולהתיישבות העובדת.

"אין דברים כאלו במדינת ישראל. עברנו שנה לא קלה, אבל המרקם של הקבוצה עם השחקנים, המאמן נועם כץ וחברי ההנהלה שהאגו רחוק מהם - הביאו להצלחת הקבוצה".

קישון הודה לכל האוהדים ולגופים התומכים, ובהם מפעל מילועוף, שעובדיו חילקו לקראת משחק הגמר חולצות אדומות ושניצלונים. קדם למשחק טקס ובו העניק קישון זר הוקרה לשוקי בשן (בית העמק), מנכ"ל מילועוף, שבחמש שנות כהונתו זכתה הקבוצה לסיוע. "אני פורש אמנם מתפקידי כמנכ"ל מילועוף", אמר בשן, "אך נשאר בתפקיד ניהולי בתשלובת מילואות, וזו מתנה נחמדה לפרוש בשיא כאלוף הבלתי מעורער של המדינה".

בין החוגגים עם האוהדים והשחקנים היה גם ח"כ איתן ברושי (גבת). "מעודד וכיף לראות קבוצת
ספורט מקצועית מהפריפריה הרחוקה, המראה את עליונותה מול יריביה שנה אחר שנה. מטה אשר/עכו נותנת תקווה לצעירים ולצעירות באזור להמשיך ולעסוק בספורט