צילום: מהאלבום המשפחתי רותם (39) ובן (47) הורנדו, חברי קיבוץ החותרים, מנחילים את תורת אמנות הלחימה "קָפּוּאֶרָה" לעשרות תלמידים בכל הגילים, ומכשירים מאמנים שמוליכים את הבשורה בכל רחבי הארץ. הסטודיו, שהקימו בשנת 2004 בקיבוץ הולדתה של רותם, מכונה "אבאדה קפואירה", שהוא גם שם הארגון הגדול ביותר בעולם לתחום הזה שמלהטט בין ספורט, ריקוד ומשחק. בתאריך 12.12 תיערך בחיפה אליפות הארץ בקפוארה לגילים 16 עד שישים, שבני הזוג הורנדו הם ממארגניה.

עוד ספורט בקיבוצים:
עמק החולה: מרוץ חנוכה לזכר נופלי בית הספר
ניר דוד: ירוצו חצי-מרתון כל יום בשבוע
נצר סרני: הרוכבת מהקיבוץ במקום הראשון

הקפוארה היא אמנות לחימה בת 500 שנה, שייחודה בתנועותיה הריקודיות. היא נוצרה בברזיל על ידי עבדים ממוצא אפריקני, זכתה למוניטין בארץ הקפה והסלסה, אבל מסוף המאה העשרים צברה עניין גם בשאר העולם - הודות למטיילים שנחשפו לתרגיליה היפים לעין, המלווים בשירה ובנגינה לטינית, המייחדים אותה מענפי לחימה אחרים.רותם הורנדו מקיבוץ החותרים היא בעלת תואר בעבודה סוציאלית, שמתמחה בעבודה עם ילדים. בתחילת שנות האלפיים הגיעה לניו יורק מתוך כוונה להתמחות בלימוד קפוארה וללמד ריקודים סלונים ולטיניים. שם פגשה את בן - אמריקני ממוצא פורטוריקני, שהיה אלוף ארצות הברית לשנת 2001 בספורט הלחימה ועוסק זה 25 שנה בקפוארה, מתוכן 17 שנים באימון. השניים נחשבים לבני סמכא בתחום, מאמנים בכירים. רותם נמנית עם הנשים הבכירות בארץ העוסקות בתחום.

"באנו לקיבוץ בשנת 2001", מספרת רותם, "ובשנת 2004 הקמנו את הסטודיו. בגלל הלידות הפסקתי להתחרות, אבל אני מכשירה, לצד בן, את הדור הבא של הקפוארה בישראל. הבכור שלנו, בן 11, כבר מתאמן, וגם אחותו בת השש וחצי. אפילו הבת הפעוטה, בת שנתיים, כבר מנסה את תנועות הריקוד של הקפוארה".

האם בעידן הסכינאות והפיגועים יש פריחה לקפוארה?
רותם הורנדו: "אנחנו תמיד אומרים לתלמידים שלנו שינסו שלא להיות במקום הלא נכון בזמן הלא נכון.
מי שמתייחס לקפוארה רק כאל ספורט לחימה, מחמיץ את הייעוד שלו. באמצעות התנועות המשלבות בין משחק, ריקוד ולחימה - אנחנו מלמדים מעורבות, מנהיגות, אחריות לחברה. נערים צעירים מלמדים קטנים מהם, ובסטודיו אנחנו מאמצים פילוסופיה ודרך חיים של חברה צודקת".