צילום: ערן יופי כהן השופטת רקפת סגל-מוהר מבית המשפט לתביעות קטנות בחדרה דחתה את עתירתו של חבר להבות חביבה לחייב את קיבוצו לפצותו בסכום של 33 אלף שקלים, בשל סירוב הקיבוץ להקים קיר תומך במגרש ביתו בדומה לזה שהוקם לצד מגרשיהם של חברי קיבוץ אחרים. עם זאת קבע בית המשפט שעל להבות חביבה לפצות את החבר בסכום של 5,000 שקלים, בגין הנזקים שנגרמו לגינתו בעת ביצוע עבודות תשתית במקום.

עוד ידיעות משפטיות מהקיבוצים:
נדחתה תביעת מיליונים נגד קיבוץ גזר
שדות ים: חברה תשלם לקיבוץ 10,000 שקלים

בתביעתו מציין החבר כי במסגרת עבודות פיתוח הקים הקיבוץ קירות תומכים בגבולותיהם של רוב מגרשי הבתים, ואף בזה של המגרש השכן הצמוד אל מגרשו. החבר הציג לפני השופטת תצלומים ובהם נראים ביתו, בית השכן הצמוד אליו והקירות התומכים שהוקמו לצדם, ולאורך השביל הצמוד להם - קירות נמוכים שבנה הקיבוץ מאבני "צוקיות", וכן קיר בטון גבוה יותר שבנה החבר במימונו לצד מגרש ביתו.המנהל העסקי של הקיבוץ הסביר לבית המשפט שפני השטח לא שונו בעקבות עבודות הפיתוח שנעשו, ושגובה המדרכה שהייתה סמוכה למגרש החבר נותר ללא שינוי. לכן דחה הקיבוץ את בקשת החבר לקיר תומך. "מהמרפסת ירד מדרון לכיוון המדרכה הישנה", הסביר המנהל העסקי, "עם דשא שהחזיק את הקרקע, וזה שהחבר החליט שהוא מיישר את הקרקע ומצפה שכלל החברים בקיבוץ יממנו לו את הקיר התומך - זה די הזוי. שונה הדבר מאצל שכנו של החבר", המשיך המנהל בהסבריו. "אילו הגינה של פלוני הייתה מוגבהת מלכתחילה והייתי צריך לבוא עם טרקטור ולחתוך אותה, הייתי חייב לתמוך אותה, כי אחרת הכול היה מתמוטט לכיוון המדרכה החדשה".

"בעבר הייתה לי גדר חיה עם השקיה ושטח מסודר, בלא צורך בתמיכה", התרעם החבר, "אך הקיבוץ נכנס בסביבות מטר וחצי לתוך המגרש שלי, עשה תשתית חדשה ציבורית, קבע גבולות גזרה חדשים למגרש, והרס את הצמחים ואת ההשקיה".

השופטת מוצאת שאין בסיס לחייב את הקיבוץ לשאת בעלות הקמת קיר תומך כלשהו למגרש,
שכן דרישת התובע להקמת הקיר התומך הופנתה אל הקיבוץ לאחר שהוא יישר את שטח מגרשו ובתוך כך הגביהוֹ מעל למדרכה, שגובהה נותר כשהיה עוד לפני ביצוע עבודות התשתית. ועם זאת היא פסקה שעל הקיבוץ לפצותו בסכום של 5,000 שקלים בגין הנזקים שנגרמו לגינתו במהלך ביצוע עבודות התשתית הנדונות.