צילום: שריד הסתיים הדיון בעתירה שהגישה לאחרונה נירית דראי (גבת) - באמצעות עו"ד אמיתי בן-נון לבית המשפט המחוזי בנצרת, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים - כנגד משרד החינוך, פרקליטות מחוז צפון אזרחי, המועצה האזורית עמק יזרעאל וקיבוץ שריד.

עוד סיפורים משפטיים מקיבוצים:
"בג"ץ התחמק מאחריות כלפי החברים"
פסק דין תקדימי בבג"ץ: אין להכיר ביחסי עובד-מעביד בקיבוץ
מדוע תביעה בגין ריב כלבים עברה בין שלוש שופטות

השופט אשר קולה פסק שתוקם גדר ביטחון תקנית סביב בית הספר היסודי שגיא שבשריד, עד מועד פתיחת שנת הלימודים הבאה - 1 בספטמבר 2016. אם לא תוקם הגדר - יועברו תלמידי שגיא ללמוד בבתי ספר אחרים במועצה.בית ספר שגיא החל את דרכו כבית ספר פנימי של שריד, ולפני 25 שנה הפך לבית ספר מועצתי המשרת את הקיבוצים שריד, גבת, יפעת ורמת דוד. בבית הספר לומדים 520 תלמידים, והוא הגדול ביותר מקרב בתי הספר היסודיים במועצה.
ההחלטה היא מעין פרק נוסף, אולי אחרון, במאבקה של דראי (45) להקמת גדר סביב בית הספר שבו לומדת בתה, ושאליו אמור להצטרף בשנה הבאה גם בנה.

פנייתה של דראי לבית המשפט באה לאחר סירובם של חברי שריד, שקיימו שיחת קיבוץ בנושא, לגדר את בית הספר הנטוע בלב הקיבוץ, צמוד לשכונות מגורים ומבני ציבור, בטענה שהגדר תחסום את המעבר למבני הציבור, בהם לחדר האוכל, ולאחר שפניות למחלקת החינוך של המועצה האזורית עמק יזרעאל ולמחוז הצפון של משרד החינוך לא הועילו.

"משרד החינוך הוא משרד ממשלתי האמון על קיום החוק ועל קיום הנחיותיו שלו עצמו", אומר עו"ד אמיתי בן-נון. "ישנו חוזר מנכ"ל משרד החינוך, המחייב את כל בתי הספר בגידור ובשמירה על ביטחונם ועל בטיחותם של הבאים בשעריו. במקרה הזה הפכו משרד החינוך והמועצה האזורית לשבויים של הקיבוץ, אשר עמד בסירובו. פנינו בעתירה מנהלית לבית המשפט, וממה שידוע לנו, בימים אלו שוקדים משרד החינוך והמועצה האזורית על ביצוע פסק הדין".

אל מול הטענות שמעלה עו"ד בן-נון, בקיבוץ טוענים שהקמת הגדר תפגע פגיעה אנושה במרקם הקהילה ותחצה את היישוב, היושב על גבעה, כך שמעבר בין השכונות הוותיקות והגעה אל מרכז השירותים של הקיבוץ יהיו כרוכים בהקפה מלאה של שטח הקיבוץ בכביש ללא מדרכות. "קיבוץ שריד מצדו הציע שלל חלופות", מציינת גליה מירום, מנהלת הקהילה, "בין השאר גדר היקפית ליישוב, אמצעי בטיחות אלקטרונים, וגם העתקת חלק ממבני בית הספר למקום מתאים יותר.

העתירה התקבלה, ועל בית הספר הוטל צו סגירה אם לא תותקן בו גדר. אנחנו מאמינים בבית הספר המצוין, וחושבים שהוא חשוב מאוד לקהילה וגם למרקם החיים בקיבוץ. אנחנו לא רוצים שבית הספר יועתק ליישוב אחר, ובוודאי שלא יפוזר כך שייפגעו הילדים. האירועים האחרונים מהווים אתגר גדול לקהילה הצריכה לבחור בין בית הספר וטובת הילדים לבין ויתור על המרחב הפתוח והמעבר החופשי בין השכונות בשעות פעילות בית הספר".

"התנגדנו להחלטה להקמת הגדר במתווה המוצע", אומרת ד"ר מיכל כפרי, יו"ר ועד הורי בית הספר, "כיוון שהיא מתעלמת מאופיו הערכי והחינוכי של בית הספר, לפיו בית הספר והקהילה מתקיימים כקהילה משותפת,
וכל שטחו של הקיבוץ הוא קרקע ללמידה ולהעשרה. לצערנו ברור כעת שמכלול השיקולים האלו אינו תופס מקום במערכת החינוך".

דוברת המועצה האזורית עמק יזרעאל מסרה בתגובה: "במועצה לומדים את החלטת השופט, ונפעל כמובן לפי החוק".
נראה שבעיית הגידור אינה מאפיינת רק את בית הספר בשריד. בדיון בעתירה אמר קב"ט משרד החינוך כי משרדו מתכוון להחיל את חוזר המנכ"ל על עוד בתי ספר שאינם מגודרים, ובהם בתי ספר בקיבוצים אחרים.