צילום: אלכס קולומויסקי בדיון שנערך אתמול (6.7) דחה בג"ץ את עתירת הקשת המזרחית שאיימה לפגוע בקיבוצי הפריפריה ועוטף עזה, ואישר את "חלופת האגודה" המאפשרת לקיבוצים לרכוש במרוכז מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) את מגרשי המגורים בשטחם, ולחדש את הבנייה כשהחברים הופכים לחוכרי משנה של הקרקע. החלטת בג"ץ בהרכב השופטים ניל הנדל, אורי שוהם, ונועם סולברג התקבלה אחרי מאבק ציבורי שניהלה התנועה הקיבוצית בחודשים האחרונים מול שורה של גורמים וארגונים שביקשו לעצור את הבנייה בקיבוצי הפריפריה בפרט ובתנועה הקיבוצית בכלל.

עוד סיפורים משפטיים מקיבוצים:
מהם גבולות העצמאות הכלכלית בקיבוץ
האם הקיבוץ רשאי לנכות רנטה מהפנסיה של ניצול השואה
בקרה גבע: האם פיטורי העובד נועדו לסכל את ההתארגנות

בתגובה להחלטה אומר מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר: "התנועה הקיבוצית התמודדה מול מתקפה והסתה חסרת תקדים על לא עוול בכפה, כשכל מטרתה היתה לשסות ולסכסך בין תושבי הפריפריה - בני הקיבוצים ובני היישובים האחרים. מדובר היה בניסיון לעצור את התפתחות יישובי עוטף עזה והפריפריה. היום בג"ץ אמר את המילה האחרונה - כן לבנייה בקיבוצים! כן לפיתוח הפריפריה!".מזכ"ל התנועה הודה לכל מי שלקח חלק במאבק והוסיף: "הדרך עוד ארוכה אך אנו מאמינים בצדקת דרכנו ובזכותנו לשמור על צורת החיים הייחודית ועל זהותנו הקיבוצית".
היועץ המשפטי של התנועה הקיבוצית עו"ד מיכי דרורי ציין: "יש חשיבות רבה לכך שאפשר לקדם כעת את חלופת האגודה במלוא הקיטור בקיבוצים המעוניינים ומסוגלים לבצע אותה.

"כזכור, חלופה זו הנה פרי יוזמה תנועתית, שנועדה לשלב בין הרצון והצורך לעגן את זכויות החברים בדירות המגורים מצד אחד, ולשמר בצורה טובה יותר את עקרונות הקיבוץ וזכויותיו בכלל המשבצת הקרקעית שלו, מצד שני. יחד עם זאת, יש לזכור שהעלות הכספית הגדולה של מימוש ההחלטה מותירה אותה מחוץ להישג ידם של קיבוצים רבים, ונדרש עדיין מאמץ גדול לנסות ולהתאים ההחלטה בהקשר זה".

במקביל, התנועה הקיבוצית משכה בעצת השופטים את העתירה כנגד הקפאת "חלופת הפיקדון", שנועדה לאפשר לחברי קיבוץ לבנות בכספם מבלי לשייך את הנכס על שמם, ושהנכס יוחזר לקיבוץ עם פקיעת חברותם. "ידענו מראש" אומר מיכי דרורי "שסיכויי העתירה להתקבל אינם גבוהים והיא הוגשה מלכתחילה רק לאחר לבטים רבים". ניר מאיר מוסיף: "אנו מצרים על גישתו זו של בית המשפט, ובמקביל ממשיכים לפעול כדי להבטיח לקיבוצים ולחברים בכל רחבי הארץ את הזכות לבנות, לחיות ולקלוט חברים חדשים".

מנהל אגף כלכלה בתנועה הקיבוצית רו"ח דגן לוין הוסיף: "העתירה כנגד חלופת האגודה, שנדחתה בקול רם וברור ע"י בית המשפט, נולדה בחטא וטוב היה לו כלל לא באה לעולם. באשר לעובדה שהתנועה הקיבוצית, על פי עצת השופטים משכה את עתירה - אנו נמשיך להילחם על זכותו של קיבוץ שאינו רוצה לשייך ושאין ביכולתו הכלכלית לממן בנייה – וזה המצב במרבית הקיבוצים המתחדשים שאינם משייכים – לצמוח, להתפתח ולבנות. במקביל אני ממליץ לקיבוצים אלו לבחון ביסודיות את חלופת האגודה על אף עלותה הגבוהה עבור קיבוצי המרכז".

חלופת האגודה נוצרה בתקופתו של מזכ"ל התנועה הקודם, ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), בהמלצת ועדה בין-משרדית שמינה שר השיכון לשעבר אורי אריאל (הבית היהודי), במטרה להעניק זכויות לחבר הקיבוץ לעת שיוך אך לשמר את מעמדה של האגודה השיתופית. המלצות הוועדה בראשות מנכ"ל רמ"י דאז בנצי ליברמן, התקבלו על ידי מועצת מקרקעי ישראל בהחלטה 1380. ההחלטה לא בוצעה מסיבות שונות. בינואר השנה התקבלה החלטה נוספת בעניין זה, 1447, שלמרות שהרעה את תנאי הקיבוצים, נתקפה בבג"ץ על ידי הקשת הדמוקרטית המזרחית, האגודה לצדק חלוקתי וארגון תהודה, בטענה כי היא מעניקה הטבות לקיבוצים ובהן ההנחה של תשלום מרוכז.

בתגובה לדחיית העתירה אומר ח"כ איתן ברושי: "כמי שעמד מאחורי יוזמת חלופת האגודה, וחטף לא מעט ביקורת על כך, אני מברך על החלטת בג"ץ שאישר את החלופה. ידענו שההחלטה לא מתאימה לכל הקיבוצים, אך נוכחנו שקיבוצים רבים רוצים לאמץ אותה ולפעול לפיה. זו חלופה מוצקה, ערכית, סבירה מבחינה כספית, ושומרת הן על זכויות החבר והן על זכויות הקיבוץ.

"את חלופת הפיקדון לא הצגנו במועצת מקרקעי ישראל, כשנוכחנו שבניגוד לרוב חברי הוועדה שני יועצים משפטיים הסתייגו ממנה,
אך לאחר מכן ביקשנו מבג"ץ לאפשר אותה בעקבות חוות דעת של עורכי דין מובילים ואף השופט לשעבר תיאודור אור. לדעתי, צריך לבחון בהמשך את הרעיונות של חלופת הפיקדון בדרכים נוספות".

מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית יעל בן-יפת, טוענת כי העתירה שהגישה תנועתה נגד חלופת האגודה נמשכה בעצת השופטים, ואילו חלופת הפיקדון נדחתה על ידם ולא תוכל להתממש. "אנחנו מרוצים שחלופת הפיקדון נד